Kalp Dostu Süper Üçlü

Paylaş:

KALP DOSTU SÜPER ÜÇLÜ

Sağlıklı yağ asitleri ve bitkisel protein deposu olan kaju fıstık, yer fıstığı ve susam kalbe dost en sağlıklı yağlı tohumlardır. Günde 1 çay bardağı kaju ve yer fıstığı yemek kalbe giden damarlarda yağ birikimini önlemektedir. Salatalara çok az susam eklemek, ekmek yaparken susam kullanmak veya sabah kahvaltısında zeytinyağı tabağına biraz susam ekleyip ekmek ile nefis bir kahvaltıya başlamak sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yeterlidir.

Kaju Fıstık: Omega 6 yağ asidinin en zengin kaynaklarından biridir. İçeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum sayesinde kemik erimesini önlemeye, metabolizmanın düzenli çalışmasına ve kalp ritminin düzenlenmesine yardım eder. Zengin B grubu vitamin içeriği ile strese karşı direnci arttıran kaju, kas dokusunu ve sinir sisteminin güçlenmesine de yardım eder. Kaju fıstığı ayrıca iyi bir selenyum kaynağıdır ve saç, tırnak ve cilt sağlığında da etkindir. İçerdiği bitkisel demir sayesinde eğer C vitamininden zengin bir meyve veya meyve suyu ile yenildiğinde anemiye karşı da koruyucudur.

Yer Fıstığı: İçerdiği tekli doymamış yağ asidi nedeniyle aynen zeytinyağında olduğu gibi kalbi koruyan ve damar tıkanıklığını önleyen yer fıstığını mutlaka beslenmede düzenli olara yemek gerekmektedir. Kalp vücutta nitrik okside dönüşen arginin amino asidi ile korunmaktadır. Yer fıstığı yüksek arginin kaynağıdır. Arginin damarın genişlemesini sağlar ve pıhtılaşmayı da önler. Yer fıstığı ayrıca yüksek miktarda E vitamini içerir. E vitamini saçların parlamasını sağlar ve ciltteki kırışıklıkların önlenmesinde de yardımcı olur. Yer fıstığı düşük glisemik indekse sahip bir yağlı tohum olduğundan şeker hastaları için kan şekerini dengelemeyi sağlayan özel besinlerden de biridir. Zayıflama diyetlerinde de ara öğünde uzun süre tok tutucu özelliği nedeniyle yağ yakımını arttırmaya yardımcı lezzetli bir çerezdir.

Susam: Hindistan’da ölümsüzlüğün sembolü olan susam çok küçük görünmesine rağmen çok ciddi sağlık üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. E vitamini bakımından oldukça zengin olan susam yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi vardır. Omega 6 yağ asidi içeriğiyle kalp sağlığını koruyucu, cilt ve saç sağlığını geliştirici etkisi vardır. Susam ve susam yağı kalsiyum ve magnezyumun da çok iyi kaynaklarıdır ve bundan dolayı da kalp ritmini düzenleyici etkisi bulunur. Susamda zengin çinko bulunur ve bağışıklık sistemini destekler. İyi bir selenyum kaynağı olan susam kansere karşı da koruyucu etkisi vardır. 

Paylaş:
Benzer Yazılar