Süper Sebze Kohlrabinin Faydaları

Paylaş:

SÜPER SEBZE KOHLRABİNİN FAYDALARI

Kohlrabi Alman turpu olarak biliniyor. Ve artık pazarlardan süper marketlere, manavlardan internet sitelerinden sipariş veren yerlere kadar hayatın her alanında bulunabiliyor. Lahana, brokoli, karnabahar, kara lahana ve Brüksel lahanası ailesine mensup olan bu sebzenin mucizevi etkileri saymakla bitmez diyebilirim. Kohlrabide bulunan sülfaran adlı madde karaciğeri temizleyen, prostat ve kolon kanserine önleyen özelliğe sahip. Ve yaz, kış dört mevsim yetişmesi sağlıklı yaşam adına büyük kolaylık. En çok açık yeşil renkli türü satılırken Avrupa’da beyaz ve mor renkli olanlarına da rastlamak mümkün. Kohlrabi kabukları soyulduğunda aynen marul kökü gibi sert ama şeffaf bir görünüme sahip olup, taze iken tadı brokoliye benzerken pişirildiğinde tatlımsı bir lezzete dönüşür. 

Kohlrabiyi sebzesi aynen turp gibi rendeleyerek salatalara, elma dilimi halinde kesilerek ara öğünde, zeytinyağlı yemeklere havuç yerine lezzet verici olarak kullanılabilir.  

Metabolizmayı Hızlandırıcıdır: B kompleks vitaminlerinden zengindir. Özellikle piridoksin olarak bilinen B6 vitamininin en iyi kaynaklarından olduğu için yendikten sonra sinir sistemi gerginliklerini ortadan kaldırabilecek etkide doğal ilaç gibi davranır. Pantotenik asit adli farklı bir b grubu vitaminini de fazla miktarda içeren alabaş vücudun kalori yakma hızını arttırarak metabolizmayı da hızlandırır.

Vücudu Sirküle Eder: 1 kase doğranmış miktarı 20-30 kalori kadar enerji verir. Neredeyse salatalık kadar çok düşük kalori olan bu müthiş sebze, portakaldan daha yüksek miktarda 70-90 mg kadar içerdiği C vitamini sayesinde dolaşım sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca bolca potasyum mineralini barındıran kök sebze vücudun kısa süreli asidoza geçişini sağlayarak dolaşımı rahatlatır. Yaprakları bolca klorofil içerdiğinden salatalara kökü ile beraber doğrayarak tüketmek süper bir dolaşımın sağlanmasını sağlar.

Karaciğer Yağlarını Eritir: Kohlrabi kolin adlı vitamin benzer bir besin bileşeni içerir. Yağlı ve yüksek şekerli besin yeme ile oluşan karaciğerdeki yağlanma organın normal çalışma kapasitesini azaltır. Ve bu sebzeyi yediğinizde bolca kolini vücuda alıp, karaciğerde oluşan yağ partiküllerinin dağılmasını sağlarsınız. Kolin ayrıca vücutta kolesterol sentezini azaltabilen kan yağı dediğimiz trigliseridi de düşürebilen bir bileşik olduğundan karaciğer sorunları yaşayanlar için alabaş bulunmaz bir doğa dostu besindir diyebilirim. 

Hemoroid Düşmanı: Şişmanlarda ve kabızlık sorunu yaşayanlarda oluşan hemoroidi önlemenin beslenme yolu da bolca kohlrabi tüketmekten geçer. Birçok sebzeye göre suda çözünen posayı fazlası ile içerir. 1 kase kohlrabi 5 gram posa ile bağırsakları yumuşatır. Hemoroid fistüllerinin küçülmesini sağlar ve ağrıları dindirir. 

Kanser Savar Etkisi Bulunur: Glikosinolat adlı kanser savar etkili antioksidanı fazlası ile doğal olarak ihtiva eder. 2010 yılında Hollanda’da yapılan kükürtlü sebzeler içinde en fazla kanser savar etkili yiyecekler içinde beyaz renkli türünün bu içerdiği özel antioksidan nedeniyle etkisi en yüksek yiyecek olduğu bildirilmiştir. Araştırmalar glikosinolat adlı bileşenin yendikten sonra vücutta enzimatik reaksiyonlar sonrasında isotiyosiyonat adlı bileşiğe dönüşerek kanser oluşmaya neden olan hücrelerin tamir edilmesi, oluşan kanserli hücrelerin ise öldürülerek vücuttan atılmasını sağladığı bildirilmiştir. Günde 3 adet kohlrabi yemenin birçok kansere karşı vücudu kalkan gibi koruduğu belirtilmektedir.

Aktivite Sırasında Yağ Yakımını Hızlandırır: Arizona State üniversitesinde spor öncesinde dört farklı gruba ayrılmış 100’er kadına kohlrabi, havuç, muz ve protein bar tükettirilerek aynı yoğunlukta egzersiz yaptırılıp yağ yakma kapasiteleri ölçülen bir araştırma yapılmıştır. C vitamini ve karnitin içeren kohlrabi bu besin bileşenleri sayesinde, kohlrabi tüketen grubun aktivite sırasında yağ yakım hızlarının diğer yiyeceklere göre % 25 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.  Spor öncesinde 1 adet kohlrabiyi taze olarak tüketmek daha hızlı yağ yakmanın bir yolu olduğu pratik olarak söylenebilmektedir. 

Paylaş:
Benzer Yazılar