KARABUĞDAY MUCİZESİ

Bundan 3-4 yıl önceye kadar adını bile duymadığımız karabuğday Güney Asya’dan Rusya, Kazakistan ve Avrupa’ya yayılarak sevilen bir tahıl benzeri taneler olarak mutfaklara girmiştir. Tam tahıllardan tek farkı gluten içermemesidir. Ayrıca aynen tam tahıllar gibi magnezyum, fosfor, molibden gibi mineraller, E vitamini, yüksek miktarda diyet lifi ve kuersetin adlı antioksidanın en iyi depolarından biri olan karabuğdayın glisemik indeksi de düşük olduğundan sağlığınıza faydaları saymakla bitmez. 

Karabuğday kepeğinde zeytinyağının esas bileşeni oleik asitten zengin olması kalp ve zihin sağlığı açısından eşsiz bir yiyecek konumuna koymaktadır. Ayrıca kuersetin adlı antioksidanın süper kaynağı olan karabuğday;  beyin felcini koruyan zihin sağlığı açısından da olumlu etki sağlayan bir besindir. Dengeli amino asit kompozisyonu ve yüksek düzeyde lizin ile arginin amino asitlerini içermesi sebebi ile büyüme çağındaki çocuklar için alternatif bir tahıl benzeri tane olarak tüketilebileceği gibi özellikle spor yapan kişilerde mutlaka öğünlerinde bulunması gereken mükemmel bir karbonhidrat kaynağıdır. Kısacası karabuğday mucize bir tahıla benzeyen tohumdur diyebilirim.  Tüm okuduğum bilimsel araştırmalar karabuğdayın inanılmaz sağlık yararlarının olduğunu gösteriyor. Sıralayacak olursak;

Kan Yağlarının Düşmanı: Diyet lifi kan yağlarını düşüren besin bileşenidir. Her gün en az 2-30 gram arasında diyet lifi almak gerekir ki 1 kase karabuğday da 3-4 gram kadar diyet lifi bulunur. Yani gereksinimin % 25’ini tek başına sağlar. Ayrıca içinde bulunan dirençli nişasta sayesinde kanda bulunan yağların erimesini sağlar. Ailesel kan yağları yüksekliği olan hastaların öğünlerinde baş tacı edebileceği bulgurdan sonra en iyi tahıl diyebilirim.

Nörolojik Hastalıklara Kalkan: Her gün 1 kase kadar haşlanmış karabuğdayı avuç içi kadar balık yanında tüketmek sinir sistemini dengelemektedir. Karabuğday içerisinde bulunan kuersetin adlı antioksidan sayesinde beyinde oluşan tüm hastalıklara karşı kalkan etki yaratarak hastalığın oluşmasını engellemektedir. 

Kolesterol Düşürücüdür: Karabuğdaydaki bitkisel proteinler karaciğer yoluyla safra asitlerinin atılımının arttırarak diyetle kolesterol emilimini engelleyen özel bir besindir. Karabuğdayın proteinin çözünmeyen kısmı kolesterolle birleşir ve bağırsak hücrelerinde kolesterolün emilimini önler. Böylece kolesterol dışkı yoluyla uzaklaştırılarak kan kolesterol düzeyinin yükselmesi de önlenmiş olur. Karabuğdayın diğer tahıllara nazaran iyi huylu kolesterolü de arttırıcı etkisi kalbin dinç kalmasını sağlar.

Diyabette Metformin Kadar Etkili: Diyabetin tedavisinde metformin etken maddeli farklı ilaçlar kan şekerini dengede tutmak için kullanılır. Yapılan önemli araştırmalar karabuğdayın diyabetli hastalarda alfa amilaz adında vücutta bulunan bir enzimi inhibe eden antioksidanlar nedeniyle aynen metformin cinsi ilaçlar gibi etki gösterdiği bulunmuştur. Karabuğdayın kan şekerini hücrelere % 300 kat daha hızlı çekerek enerji olarak kullanıp, kan şekerini önemli derecede düşürdüğünü gösteren birçok araştırma bulunmaktadır.  

Tok Tutar İnsülin Direncini Kırar: Karabuğday uzun süre tokluk hissini sağlayabilen glisemik indeksi düşük bir tahıl türüdür. Yapılan araştırmalarda sadece çok az miktarda karabuğday tükettiğinizde tok kalma süresi ortalama en az 2 saat kadar olduğu görülmüştür. Eğer karabuğdayı kırmızı et, tavuk, balık ya da hindi eti ile beraber yerseniz tokluk süreniz en az 2-3 katına çıkacak kadar etkisini görebilirsiniz. Karabuğday birçok tahıl gibi içerdiği sağlıklı karbonhidratlar sebebi ile insüline karşı ihtiyacı azaltmakta ve HOMA IR denilen insülin direnci indeksini de düşürmektedir. 

Diğer Olumlu Etkiler: Sofralarınızda karabuğdayı aynen bulgur pilavı gibi pişirebilir, haşlayarak salatalara koyabilir, karabuğdayı un formunda alıp şekersiz kurabiyeler veya tuzlu krakerler yapılabilir. Bu şekilde lezzetli halde yenilen karabuğday safra kesesinde taş oluşumunu önlemekte, meme, kolon kanerine karşı koruyucu olabilmektedir. 

ALERJİ RİSKİ VAR

Fakat küçük bir uyarıda da bulunmakta fayda görüyorum. Birazdan sıralayacağım sağlığa yararları dışında karabuğday tüketimi ile oluşan alerjik reaksiyonlara da dikkat çekmek istiyorum. Çünkü karabuğday içinde diğer tahıllara nazaran daha fazla bulunan proteaz inhibitörleri adlı bileşikler insanlarda alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Genelde karabuğday yendikten sonra astım, ciltte reaksiyonlar, hırıltılı nefes alma, hazımsızlık, üritiker, karın ağrısı ve kusma nadiren görülebilen belirtilerdir. Çölyak hastalarının ana besin maddelerinden biri olan karabuğday riskli alerjen etkiye neden olabileceği çölyaklılar tarafından asla unutulmamalıdır.