Cevizin Faydaları Nelerdir?

Paylaş:

CEVİZİN FAYDALARI

Ceviz beyine benzeyen görünümü ve içerdiği yüksek miktardaki bitkisel omega 3 yağ asitleri ile bir zeka besini olarak algılanmaktadır. Beynimizin % 60’ı yağlardan meydana gelmektedir ki kesintisiz ve düzgün bir şekilde çalışabilmesi için de omega 3 yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Beyinde bulunan tüm iletilerin birbirine akışını sağlayan yapının ana maddesi olan omega 3 beyin hücrelerinin daima canlı kalmasını sağlayan önemli bir yağ asididir. Ceviz yeme ile alınan omega 3 yağ asidinin depresyonu azalttığı, safra taşı oluşumunu engellediği, LDL kötü huylu kolesterolü düşürdüğü, kalbe giden damarlara koruyuculuk sağladığını biliyoruz. 

Ceviz sadece birçok hastalığa iyi gelmiyor, bazı hormonların miktarını da vücutta doğal olarak artmasını sağlıyor. Bunlardan biri de melatonin. Melatonin normalde beyin bezesinden salgılanan bir hormon olup daha çok uyumayı kontrol eden bir mekanizmada rol almaktadır. Ceviz melatoninin insan vücudunda kullanıma hazır formunu içeren ender besinlerden biridir. Melatonin gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabilmektedir. Melatonin hormonunun yaşla birlikte üretimi azalmakta ve hem uyku düzensizliğine hem de antioksidan eksikliğine bağlı bazı özel hastalıkların da oluşmasına neden olabilmektedir. Ceviz bu nedenle kritik öneme sahip bir besin olup içerisinde 2.5 – 4.5 ng/g melatonin içermektedir. Böylece ceviz yiyen kişilerde kandaki melatonin düzeyi artmakta ve kandaki antioksidan etkiyi de arttırarak birçok hastalığa karşı vücudu korumaktadır. 

Cevizin içerisindeki omega 3 ve melatonin arasında sıkı bir ilişkinin olduğu belirtilmektedir. Çünkü cevizi düzenli beslenmelerinde bulunduran bireylerin yüksek antioksidan alarak hem kandaki andioksidan kapasitesini arttırarak hem de kan melatonin düzeyini yükselterek pozitif güçlü etki yapıp kansere karşı korumada çok etkin olduğu bildirilmektedir. Ve cevizdeki omega 3 ve melatonin sayesinde Parkinson ve Alzheimer gibi kalp ve sinir sistemine zarar veren hastalıkların önlenmesinde de ciddi etkiye sahip olduğu belirtilmektedir.  

Cevizi 1 avuç içi kadar veya 7-8 tam ceviz olarak günde yemek çok yararlıdır. Taze cevizi kuru cevize tercih etmekte fayda var. Bu nedenle taze ceviz zamanı bol bol derin dondurucuda saklamanızı tavsiye ederim.

Paylaş:
Benzer Yazılar