Çoğu zaman geçer dediğiniz ya da bu mevsim değişikliklerinden dolayı olabilir diye ertelediğiniz cilt, saç ve tırnaklarda gördüğünüz sağlıksız yapı aslında kolayca çözülebilir. Belki de birçok önemli sorunun da nedeni olabilir. Çünkü mevsim değişikliğine bağlı değişimler kısa sürelidir ve saç dökülmesi varsa durur, tırnaklar yeniden canlanır ve cilt kuruluğu da ortadan kalkar. Ama bu sorunlar uzuyorsa ya bu üç dokuyu besleyen yeterli doğru beslenemiyorsunuz veya başka sağlık sorunları yaşıyorsunuz diyebilirim. 

Çünkü biliyoruz ki; sağlıklı beslenilmediğinde, çok düşük kalorili zayıflama diyeti uygulandığında, tiroit ve anemi gibi bazı hastalıklarda ciltte kuruma, deri renginde sararma, saçlarda dökülme, saçların uçlarında keçeleşme, tırnaklarda deformasyon ve kırılma kaçınılmaz olmakla beraber yetersiz beslenmeye bağlı da benzer problemlerin oluşması gayet doğaldır. Elbette öncelikle cilt, saç ve tırnaklar için oluşan soruna yönelik özel kan tahlili ve fiziki muayene hekim tarafından yapılmalı, Diyetisyen eşliğinde de beslenme planı mutlaka düzenlenmelidir. Hatta sağlıklı beslenme planı eşliğinde Hekim ve Diyetisyen uygun vitamin ve mineral desteği de başlamalıdır. 

Tüm deri hücreleri 5-6 ayda bir yeni üretilen deri hücreleri ile değişen bir yapıya sahiptir. Yaşamın ilk yıllarında deri altı yağı çok incedir ve bu dış katman keratin içerir. Yaşla birlikte bu yağ tabakası azalır, sebum üretimi düşer, deri elastikiyetini kaybeder ve kuruma, ince çizgiler halinde tabakalaşma ile kırışma başlar. Saçlar mevsim değişiklikleri değil yetersiz beslenmeye bağlı dökülme hızı artar. Fakat güneş, deniz ve havuz kurutur, saçın canlı dokusunu kaybettirir. Tırnaklar ele maruz kalan kimyasal ajanlar ve tuzlu su dışında vitaminlerin beslenme ile doğal olarak eksik alınması nedeniyle kurur ve kırılır. Bu nedenle cildi, saçı ve tırnakları besleyen tüm vitamin, mineral ve besleyici biyoaktif bileşenleri sağlamak bu üç dokunun genel sağlığı açısından elzemdir. 

Yaşam boyunca bu sağlıksız ve estetiği bozan cilt sorununa dur demek, cansız cildi pırıltılı hale getirmek, güçlü saç ile tırnaklar için bazı besin öğelerini dikkatle yiyeceklerinizle aldığınızdan emin olmanız için sizlere önemli bir kılavuz hazırladım. gerekmektedir. Bu sağlıklı beslenme önerilerim ile hem cildiniz hem saçlarınız hem de tırnağınız ışıldayacak diyebilirim.

B Kompleks Vitaminleri: B1, B2, niyasin, B6 ve B 12 vitaminleri kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlar ve kan dolaşımının sirkülasyonunu arttırır. Yeni üretilen kırmızı kan hücreleri hızlanan kan dolaşımı sayesinde deri altına taşınır ve cildinizi besler. B kompleks vitaminleri saçlara canlılık katar, dökülmesini önler. Bu vitaminleri somon balığı, yumurta, tavuk veya hindi etinden alabilirsiniz. 

D Vitamini, Magnezyum ve Çinko: D 3 vitamini deride sertleşme, renk değişiklikleri ve ciltte oluşan kanserli dokuyu potansiyel engelleyici rol oynar. Ayrıca saçlarda keratinizasyon ile düzenli uzamasını sağlar. D3 vitamini somon balığı, peynir ve mantarda bulunur. Magnezyum ve çinko mineralleri saç uzamasına birebir etkilidir. Çinko ek olarak tırnaklarda yeni hücrelerin üretilmesi, sert olması ve kırılmasını da önler. Süt, peynir, ayran, yer fıstığı ve kabak çekirdeğinde bulunan bu iki mineral uzamayan saçları sağlıklı uzatır. 

Biyoflavonoid, Antioksidanlar Ve Mineraller: Bazı vitamin ile mineraller antioksidan etki yaparlar. Özellikle C, E vitaminleri ve selenyum minerali antioksidan enzimlerin sentezini sağlayarak deride de oluşan serbest radikallere defans sağlar. C vitamini ayrıca tırnak dokusunun pürüzsüz olmasında da görev alır. Limon, taze yaban mersini, biber, karnabahar ve kuru barbunya bu etkiyi sağlayan mükemmel besinlerin başında gelir. Bakır saç hücrelerinin formasyonunu sağlayan temel mineraldir. Bulgur, kaju fıstık ve mantar bakırı çokça içerir. Son olarak kalsiyum da tırnaklarda uzama ve elastikiyetini kaybetmede önleyicidir. Süt, sardalye ve badem kalsiyum açısından önemli yiyeceklerdir.

L-Sistein Amino Asidi: Sülfür içeren aminoasitlerden sistein deri dokusunun formasyon kazanmasını sağlar. Tırnaklar dokusunun yenilenmesi, pürüzsüz olması ve uzaması için de temel görev yapan amino asitlerden biridir. Cildinize kazandıracağınız gerginlik ve ince çizgiler halinde tabakalaşmayı durdurmanın, tırnakların sağlıklı yapısının korunmasında doğal etkisi olan sistein yumurta, peynir ve sarımsakta bolca olduğunu belirtmeliyim. 

Sonuçta yaşam boyu cilt, saç ve tırnak sağlığınız için B kompleks vitaminleri, D vitamini, magnezyum, çinko, selenyum başta olmak üzere birçok mineraller, biyoflavonoidler, l-sistein gibi amino asitlere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle bu besin bileşenlerinden zengin doğal beslenme yanında doğru formüle edilmiş güvenilir bir besin desteğini tam gereksinimi karşılamayı garanti altına almak için kullanmanın gerekli olduğunu belirtmeliyim.