Doğal mutfağın her türlü hastalıktan koruduğuna inanan Beslenme Uzmanıyım. Tabletler, bitkisel adı altında üretilen destekler, ilaçlar ve gereksiz kullanılan antibiyotiğe sıcak bakmadığımı da söylemeliyim. Kendi mutfağımda bitkilerin içerdiği ilaçlar kadar etkili doğal bileşenlerin sağlığıma katkılarından yararlanıyorum. Bu sebeple bilimin tüm önemli araştırmalarından elde ettiğim bilgilere dayanarak bazı taze sebzeleri, bazı geliştirdiğim özel kürleri, bazı tohumlardan elde edilen soğuk sıkım yağları ve birçok baharat mutfağımda her daim mevcut tutuyorum.

Bu hafta mutfağımızda saklı olan sağlık hazinelerini sizlere hatırlatmak, bazı özel kürleri tanıştırmak ve nokta atışı yaparak önemli sağlık sıkıntılarınıza doğal çözümler sunmak adına yepyeni bilgilerden oluşan köşe yazımı zevke hazırladım.

Tansiyona Karşı Elma Sirkesi

Sağlıklı bir bireyin sistolik toplum arasında bilinen adıyla büyük 120 mmHg, diyastolik küçük tansiyonun 80 mmHg civarında olması yeterlidir. Bu değerin biraz üzerinde olursa artmış tansiyon denir. Ancak sistolik 140 mmHg, diyastolik ise 90 mmHg’nin üzerinde olduğunda buna hipertansiyon adı veriliyor. Fakat son veriler Amerika Birleşik Devletleri’nde artık hipertansiyon tanısı için bu değerlenin sistolik 130 mmHg ve diyastolik basıncın 80 mmHg’ye çekildiğini hatırlatmak isterim. Tansiyon yükselinca baş ağrısı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklılığı, kulaklarda uğultu, göz ve burun kanaması sıklıkla görülen belirtiler arasındadır. Tansiyonu kısa sürede düşürmenin ve uzun sürede dengede tutmanın ilk adımı potasyumdan zengin besinleri tüketmekten geçmektedir. Bunun dışında elma sirkesi, maydanoz, taze sıkılmış nar suyu, kakao oranı yüksek çikolata veya kakao oranı yüksek kakaolu süt ve sarımsaklı yoğurt kan basıncını hızlı düşüren doğal besinlerdir. Hipertansiyon hastalarının magnezyum ve Koenzim Q10 desteklerinden yararlanarak da tansiyonun yükselmesini önleyebilirler. Tansiyon yükselmesini önlemenin yüksek tansiyonu düşürmenin en hızlı yolu günde sadece bir kere olmak kaydıyla 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir su bardağı su ile karıştırıp yudum yudum içerek tüketmek.

Hazımsızlık ve Mide Ekşimesine Meyan Kökü

Genel mide sorunları hazımsızlık, karın iç bölgesinde şişkinlik, mideden ağıza asitli sıvı gelmesi gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Obez olan bireyler, bir öğünde mide kapasitesinden fazla yemek yiyenler, çok yağlı ve çok asitli besin tüketenlerde mide ekşimesi, yiyeceğin midede iyi sindirilmemesi, midede bulantı, ağrı ve hazımsızlık en fazla görülen önemli yan etkilerdir. Mide ekşimesinin devam etmesi reflüye, mide yanması ve ağrının devam etmesi gastrite geçişi kolaylaştırmaktadır. Hazımsızlık ise yiyeceklerin mideden boşalmasını zorlaştırarak sindirim problemlerinin de açığa çıkmasını sağlamaktadır. Mide sorunlarına doğal en iyi çözüm meyan köküdür. Meyan kökünde bulunan glizisirizin adlı süper doğal bileşen mide ilaçlarından bile etkilidir. Meyan kökü ayrıca öksürüğü yumuşatır ve stresi de azaltır. Öğle ve akşam yemeklerinden sonra 1 küçük su bardağı meyan kökü çayı tüm mide sorunlarının giderilmesinde etkin. Ancak karaciğer, böbrek ve kalp hastaları ve hamilelerde kullanımını önermediğimi belirtmeliyim.

Bitkisel Boğaz Gargarası Solunum Yolu Enfeksiyonuna Birebir

Kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmamız sıklaşmakta; burun akıntısı, boğaz ağrısı, kuru öksürük, yorgunluk ve boğaz kuruması ile insanı zorlayan bir süreci de beraberinde getirmektedir. Genelde nezle ve gripte gereksiz antibiyotik kullanımı ile vücut bağışıklık sistemi de hasar görmekte, karaciğer ve böbrekler gereğinden fazla yorularak fonksiyon bozulmalarına neden olmakta ve bağırsak sistemi alt üst olmaktadır. Kışın olabilecek enfeksiyonlara darbe vurmak istiyorsanız çok etkili bitkisel gargara tarifimi günde 2 kere sabah akşam uygulayabilirsiniz. Sıcak suya birkaç dal adaçayı, 1 tatlı kaşığı biberiye, 1 tatlı kaşığı propolis ve 1 çay kaşığı kuru karanfili ekleyerek 5 dakika demleyin. Bu bir bardak suyu yavaşça yudum yudum alarak boğazın dibine kadar olacak şekilde gargara yapın.

Hafif Depresyonun İlacı Sarı Kantoron

Mevsim değişiklikleri olan sonbahar ve ilkbaharda meydana gelen duygu durum değişiklikleri, kadınların menstüral dönemlerinde yaşadığı duygusal sıkıntılar, yorgunluk yaşayanlar ve genel olarak hafif depresyon belirtileri gösterenler için mucize bir bitki var. Adı sarı kantaron. Hypericum perforatum adıyla bilinen bu bitki hem antidepresan hem de enfeksiyonlara karşı koruyan doğal bir etkiye sahip. Sarı kantoron bitkisini sıcak suda çay şeklinde günde bir kere içmek içine 1 tatlı kaşığı ile tüketmek depresyona birebir diyebilirim. Ayrıca sinirlilik, cinsel dürtüde azalma, enfeksiyonlardan korunma ve menopoz yaşayan kadınlarda psikolojik olumsuzlukların giderilmesinde ilaç kadar etkili doğal bir mucize olarak görebilirsiniz. Hamile ve emziren annelerin kullanmamasını, depresyon ilacı alanların sarı kantorondan uzak durması gerektiğini belirtmeliyim.

Sarımsak Limon Suyu Kürü Mucizesi

Yiyeceklerden alınan kolesterolün kan kolesterol üzerine etkisi her ne kadar hala tartışmalı olsa da kandaki yüksek kolesterolün kalp hastalıklarının birçok çeşidi için önemli risk faktörü olduğu geçerliliğini korumaktadır. Besinlerin içindeki kolesterol miktarının mesela yumurtadaki yüksek kolesterol içeriğinin kandaki toplam ve kötü huylu kolesterolü minimal düzeyde etkilediği bilinse de etlerin yağlı kısımları, kümes hayvanları etlerinin derisi, krema, kaymak, margarin, doymuş yağlar, trans yağlar, paket şekerli besinler ve Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel doymuş yağ içeriği yüksek olan bu tip yağların kandaki kolesterolü arttırdığı bilinmektedir. Sadece kolesterolü arttırmakla kalmayıp karaciğer yağlanmasını tetikleyen trigliserit düzeyini yükselttiği, böbrek ve safrada taş oluşumuna da neden olduğu birçok araştırmada belirtilmiştir. Kolesterolü düşüren, trigliseridi eriten, böbrek ve safra taşlarının oluşmasını önleyen herkesin kolayca uygulayabileceği doğal bir çözüm mutfağımızda mevcut. Sarımsak ve limon suyu kürü doğal bir damar temizleyici, vücudun asit baz dengesini koruyucu ve dolaşımı güçlendirici etkiye sahip. Kür için 2 L taze sıkılmış limon suyunu bir cam kavanoza koyup 40 adet sarımsağı da ezip ekleyerek iyice karıştırıp ağzını sıkça kapatın. Her gün kavanozu bir kere çalkalayarak serin bir yerde bir ay boyunca bekletin. 1 ay bekleyen sarımsak ve limon suyundaki limonenler ve sülfid bileşikleri iyice birbirleriyle karışacaktır. Bu bomba sağlık bileşenleri kolesterolü damardan silip süpürecek, kan yağlarını azaltacak ve safranın daha güçlü çalışmasını destekleyecektir. Kullanım için kavanozdan her gün 1 küçük kahve fincanı kadar bu iksirden alıp sabah aç karnına içmek yeterli olacaktır.

Kan Şekerinin Düzenlenmesinde Sumak

Kan şekerinin normal düzeyde olması tüm organların sağlığı için önemlidir. Fakat birçok kişi gün içinde kan şekeri ani yükselmesi veya dalgalanmaları yaşayarak açlık atakları yaşayabilmektedir. Ayrıca işlenmiş karbonhidratları tüketen kişilerin, kahvaltıyı atlayanların, günde sadece bir öğün yiyenlerin ve rekatif hipoglisemi hastalığı olanların gün içinde kan şekeri dengesizlikleri sıkça olmaktadır. Kan şekeri düzenlenmesinde tarçın çok iyi bir seçenek olsa da daha güçlü kan şekeri dengeleyici doğal bir bitki var ki mutfaklarımızda da mutlaka bulnan bir baharat. Adı sumak. C vitamini deposu olan sumak polidenol ve flavonlardan çok zengin. İnsülin direncini hızla kıran sumak kan şekerinin % 10-15 arasında düşmesini de sağlayan süper bir iksir. İshali düzelten, kolesterolü azaltabilen, bağışıklık sistemini güçlendiren sumak için 1 çay kaşığı kadar yoğurda ekleyerek tüketmek şeker problemi yaşayanlar için doğal bir ilaç diyebilirim.

Doğal Detoks Etkili Limonlu Su Kürü

Güne tok ve enerjik başlamanın önemi yadsınamaz. Yoğun iş hayatı, pandemiye bağlı evde aktivitesiz yaşam, aile, çocuklar ve sosyal hayatın kısıtlanması derken sürekli atıştıran hatta gece geç uyumayı alışkanlık haline getirerek gün içi yorgunluktan şikayet eden bir toplum olmaya başladık diyebilirim. Bunu çözmenin yine doğal yolu doğal besinlerde dersem şaşırmayın. Salatalara sıktığımız taze limonun suyu sabah aç karnına içtiğinizde doğal detoksifikasyon yapan ve enerjik olarak güne başlamanıza yardımcı olacak süper bir güç. 1 bardak ılık suya her sabah yarım limonu sıkıp içerseniz karaciğerde toksinlerin hızlıca atılması işlemlerini fizyolojik olarak hızlandırırsınız. Şişkinliğin azalmasını sağlar, sindirim sisteminin de çalışmasını desteklersiniz. Sabah aç karnına içilen limon suyu kürü açlığın azalmasında da etkili. C vitamininden zengin olan limon suyu bağışıklığı arttırır hatta kolajen sentezini uyararak cildin parlak ve gergin görünmesini sağlar.    

Ağır Metalleri Süpüren Kişniş Tohumu

Modern yaşamın getirdiği sıkıntılardan biri hava kirliliği ve çevresel kirliliğe bağlı ağır metallerin karaciğer, böbrek ve bağırsaklarda birikmesine bağlı oluşan sağlık sorunlarının yaygınlaşmasıdır. Ağır metal birikimi karaciğer kanseri, bağırsaklarda toksik öğelerin artmasına bağlı kolon kanseri, beyinde nörolojik sorunlar dahil belki de daha bilinmeyen birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Aslında ülkemizde çok yaygın kullanılmayan ama yine de Anadolu mutfağımızda yemeklere eklenen süper bir baharat var ki; tam bir ağır metal temizleyici özelliği bulunuyor. Kişniş tozu. Yapılan araştırmalar arsenik, kadmiyum, alüminyum, kurşun ve civa gibi ağır metallerin organlardan ve vücutta uzaklaştırılmasında etkili olduğu gösterilmiştir. Kişnişin hem tazesiz hem tohumu hem de tozu süper detoks etkilidir. Çorbalara baharat olarak, salatalara taze yapraklarını ekleyerek kişinişi kullanabilirsiniz. Tohumunu ise sıcak suda demleyip süzüp içebilirsiniz.

Karaciğerin Dostu Çörek Otu Yağı

Karaciğer kendini en hızlı ve sürekli yenileyebilen organdır. Karaciğerin yenileme hızını azaltan etmenler sağlıksız beslenme, sigara, alkol kullanımı, aktivitesizlik ve sürekli kullanılan ilaçlar olarak söylenebilir. Enginar, kekik yağı, kereviz, dereotu çok iyi karaciğer sağlığını koruyucu yiyeceklerdir. Fakat bunlara ek olarak çörek otu ve çörek otu yağı karaciğer sağlığında en az bu besinler kadar etkili mucize tohumların başında gelmektedir. İçinde doğal olarak bulunan timokinon adlı bileşik kanser savar etkili olduğu bildirilmektedir. Çörek otu aynen zerdeçalde olduğu gibi pankreasın beta hücrelerini uyararak insülin salgılanmasını sağlar. Her gün 1 çay kaşığı soğuk sıkım çörek otu yağı olarak direk içilebilir veya 1 tatlı kaşığı çörek otunu yoğurda ekleyerek yenilebilir.