Somon eşsiz lezzeti, yüksek protein ve omega 3 yağ asidi içeriği, pratik hazırlanıp hızla pişirilerek servis edilmesi nedeni ile hem besleyici hem de en sağlıklı balık çeşitlerinin başında gelir. Somon dünyanın her yerinde zevkle tüketilmekte ve bilim açısından en fazla sağlık üzerine olumlu sonuçları olan araştırmaların yapıldığı yiyeceklerden biridir. 

Düzenli somon tükettiğinizde obezite, diyabet, yüksek kolesterol ve kalp hastalıklarından korunur ve bağışıklık sisteminiz güçlenir. Somon balığı pişirildiğinde ısının etkisi ile proteinlerde bozulma yaratmadan, kanserojen madde oluşturmadan vücutta toksin yükünü arttırmadan yenilebilecek nadir yiyeceklerin başında gelmesi de doğanın bize sunduğu hediyelerin başında gelmesini sağlamaktadır. 

Kısacası balık çeşitlerinin değerli bir alternatif olan somon doğru pişirildiğinde, uygun miktarda yenildiğinde ve doğru sıklıkta mutfağımızda bulundurduğumuzda doğanın şifasını maksimum vücudumuzda yaşayabileceğimiz eşsiz besinlerden biridir. 

SOMONDAKİ 5 SÜPER BESİN BİLEŞENİ VÜCUDU YENİLER

  • Mükemmel Antioksidan Astaksantin: Karotenoid ailesinden olan astaksantin, somona kırmızımsı rengini veren antioksidan bileşendir. İnflamasyonu azaltarak kan yağlarındaki yükselmeyi önler, kalp, sinir sistemi, cilt sağlığı üzerine olumlu etki sağlar. Önemli bir araştırmanın sonuçlarına göre günlük 3.6 mg astaksantin tüketimi kötü huylu LDL kolesterolü azaltmak ve iyi huylu HDL kolesterolü artırmak için yeterlidir. Bir başka çalışmada ise 2 mg astaksantinin cildin elastik olmasını sağladığı ve cilt kuruluğunu önlediği saptanmıştır. Ayrıca astaksantinin hafızayı özellikle çocuklarda beyin fonksiyonlarını geliştirdiği bilimsel kanıtlarla desteklenmiştir. 100 gram somon 3.8 mg kadar astaksantin içerir; hem beyin yorgunluğunuzu önler, dipdiri bir cilt ve capcanlı bir vücuda sahip olmanız için denizden gelen eşsiz mucizedir.
  • Süper Yağ Omega 3: 100 gram somon yaklaşık 2.3 gram uzun zincirli omega 3 yağ asitlerini(EPA, DHA) içerir. Omega 3 yağ asitleri inflamasyonun azalması, kan basıncının düşürülmesi ve damar sağlığını korumanın yanı sıra bazı kanser türlerine yakalanma riski ile de ilişkidir. 16 çalışmayı kapsayan çok değerli bir araştırmada günlük 0.4 – 4.5 gram aralığında omega 3 yağ asidi tüketiminin damar fonksiyonunu gelişmesinde rol aldığı saptanmıştır. Ayrıca somonun içermiş olduğu çoklu doymamış yağ asitleri depresyon, demans, bilişsel gerileme, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu gibi psikolojik hastalıkları önlemede etkili bulunmuştur. Yapılan önemli bir çalışmada yetişkinlerde omega 3 yağ asitleri tüketimiyle sinirlilik, hassasiyet ve depresyon semptomlarının azaldığı gözlenmiştir. Amerika’da hamile kadınlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise haftada 340 gram somon tüketen hamile kadınların çocuklarının daha yüksek IQ ve daha iyi motor kabiliyete sahip oldukları; iletişim ve sosyal yeteneklerinin daha fazla geliştiği sonucuna ulaşılmıştır.
  • Biyolojik Kalitesi Yüksek Protein: Somon %30-35 oranında protein içeriğine sahiptir ve vücutta üretilemeyen tüm aminoasitlerin yanında özellikle metiyonin ve lizini yüksek miktarda içerir. Protein dokuların yenilenmesi, yara iyileşmesi, kemiklerin korunması, kilo kaybı ve yaşlanma süresince vücutta kas kütlesinin artırılması için önem taşıyan besin öğesidir. Son yıllarda yapılan çalışmalar günlük hayvansal kaynaklardan alınması gereken yüksek kaliteli protein miktarının 20-30 gram olmasının sağlık için optimal olduğunu göstermektedir ki 1 porsiyon somon ile tüketiminizle bu protein miktarının tamamını sağlamış olursunuz. 
  • Metabolizmaya Dost B Vitaminleri: Somon B grubu vitaminlerin mükemmel kaynağıdır.  Tiamin, riboflavin, folik asit içermekle birlikte 100 gram somon günlük B12 vitamini gereksiniminin tamamını karşılamak için yeterlidir. Tüm bu vitaminler vücutta besinlerin enerjiye dönüşümü, DNA hasarının önlenmesi, beyin ve sinir sisteminin çalışması gibi yaşamsal faaliyetlerde rol alır; kalp- damar hastalıkları, demans, unutkanlık problemlerini önler.
  • Tiroidin Doğal Bileşeni Selenyum: Besinlerle vücuda alınması gereken eser bir mineral olan selenyum kemik sağlığının korunmasında, tiroid hastalarında tiroid antikorlarının azalmasında ve bazı kanserlerin önlenmesinde görevlidir. 100 gram kadar somon tükettiğinizde günlük ihtiyacınız olan selenyumun yarısını karşılamış olursunuz. Somondaki selenyum balık yağı kapsüllerinden daha etkindir ve daha fazla selenyum içeriğine sahiptir. Yapılan çok önemli bir araştırmada haftada 2 porsiyon somon tüketen bireylerde, balık yağı kapsülü alanlara kıyasla kan selenyum seviyelerinde önemli düzeyde artış gözlenmiştir. Bu nedenle takviye yerine somonun kendisini tüketmelisiniz. 

SOMONUN SAĞLIĞA YARARLARI

Haftada en az iki kere en az 150-200 gram kadar somon balığı tüketmek, haftalık omega 3 gereksinimimizi karşılamaktadır. Somon buharda, fırında veya wok tavada sebzelerle hazırlanan pişirme şekillerinde maksimum sağlık yararı sağladığını vurgulamak isterim. Somon mutlaka bol taze ya da buharda sebze, karabuğday, bulgur ve kinoa gibi sağlıklı tahıllar, humus ya da avokado gibi lezzet artırıcı garnitürler ile tadına doyum olmadığı gibi vücudun da sağlığına hızla kavuşmasına yardımcı olur. 

  • Obezitenin İlacıdır

Yüksek protein içerdiği için iştah kontrolü sağlayarak tok hissetmenize yardımcı olur ve vücudunuzun metabolik hızını artırır. Sağlıklı yağ asitlerini içerdiği için fazla kilolu bireylerde bel çevresindeki yağlanmayı azaltmada etkindir. Ayrıca somonun içerdiği süper mineral iyot, vücutta enerji üretimini artırarak metabolizmayı hızlandıran tiroid bezlerinin yapısında bulunur ve kilo kaybını destekler; diğer bir mineral çinko ise  metabolizmanızı dinç tutarak kilo almanızı önler. 

  • İnflamasyonu Azaltır

Somon A, E, D vitaminleri yağ asitlerinin vücuda zarar vermesini önleyerek mide, bağırsak, karaciğer, böbrek, göz ve kalp gibi organları hastalıklara karşı korur.  Orta yaşlı kadınlar üzerinde yapılan 8 hafta süren araştırmada her gün 80 gram somon tüketiminin vücutta inflamasyon göstergelerini azalttığı, kronik hastalıkları önlemede etkin olduğu gözlenmiştir. Bir başka çalışmada bağırsaklarda inflamasyon sonucu oluşan ve yara oluşumu ile karakterize bir hastalık olan ülseratif koliti olan hastalarda haftada 600 gram somon tüketiminin bağırsak sağlığını geliştirdiği ve hastaların semptomlarını azalttığı saptanmıştır.

  • Beyni Güçlendirir

Somon tüketimi beyinde gri madde miktarını artırarak beyin fonksiyonlarının gelişimine katkı sağlar. 65 yaş ve üzeri kadınlarda haftada en az iki kez somon tüketimi ile yaşa bağlı hafızada kaybın %13 oranında azaldığı  gözlenmiştir. Özellikle hamilelik döneminde yeterli somon tüketimi annede oluşabilecek depresif semptomları azaltmak, bebeğin beyin sağlığını koruma açısından büyük önem taşır. Ayrıca somondaki EPA ve DHA mutluluk hormonu olan ve kalıcı hafızadaki bilgilerin oluşumunda rol oynayan seratonin üretiminde görevlidir.

  • Dolaşımı Temizler

Somon kalbe giden elektriksel iletinin kontrolünü sağlayarak ve omega 3 içeriği ile kan damarları genişleterek kalp dolaşımınızı kontrol altına alır. 4 haftalık süreçte, haftada 2 kez somon tüketildiğinde kan omega 3 düzeyinin %8-9 oranında arttığı bilinmektedir. Kan basıncının yüksek olması kalp hastalığı riskini %17 oranında artırmaktadır. Somon içerdiği yüksek miktarda potasyum minerali ile vücutta kan basıncını kontrol altına alır, kalp hastalıkları ve inme riskine karşı korur. 

  • Kanseri Önler

Somon içerdiği uzun zincirli yağ asitleri sayesinde hücrelerin kontrolsüz çoğalmasına engel olur. Somonun içerisindeki A ve D vitaminleri ve selenyum gibi besin bileşenlerinin birbiriyle uyum etkisi de mide, bağırsak, meme ve prostat kanserlerinin oluşumuna karşı koruyucu etki sağlar. Balığın pişirilme yöntemi ve sıcaklığı kanser ile ilişkilidir. Yüksek sıcaklıkta pişirilen balıklarda heterosiklik aminler ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar oluşur ve kanser riski artabilir. Ayrıca tütsülenmiş ve tuzlanmış balıkların tüketimi de özellikle kolon kanseri için risk faktörüdür. Bu nedenle balıkları 200 dereceyi geçmeyecek sıcaklıkta; haşlama, buğulama veya fırında pişirerek tüketmeyi tercih ederek hem besinsel içerikten maksimum fayda alabilir, hem de zararlı bileşenlerden sakınmış olursunuz.