Kolajen Desteği Almak İçin 5 Neden

 

                Kolajen vücudumuzda yaygın ve en fazla bulunan bir proteindir. Tendonlar, bağ dokusu, cilt ve kaslarımızın ana bileşenidir. Kolajenin vüudumuzda; cildinize yapısal destek sağlamak ve kemik dokusunu güçlendirmek gibi önemli işlevleri mevcuttur. Yaşla birlikte kolajen sentezinde azalma olduğu için açıkçası son yıllarda hidrolize edilmiş vücut tarafından daha iyi emilen kolajen destekleri üretilmiştir. Genelde sağlıklı beslenme ile yaşa bağlı kolajen sentezini çokta destekleyemiyoruz bu sebeple cildin sarkmaması, dayanıklılığın artması, kas ve kemik dokusunda güçlenme için kolajen desteğinin yarar sağladığını gösteren çok değerli araştırmalar yayınlanmıştır.

 

CİLDİN KURULUĞUNU ÖNLÜYOR VE CİLT YAŞLANMASINI YAVAŞLATIYOR

            Kolajen desteğinin cilt üzerine etkisini gösteren iki önemli araştırmanın sonuçlarını paylaşmak cilt üzerindeki etkinin nasıl olduğunu açıklamak için iyi bir bilimsel veri olduğunu söyleyebilirim. 8 hafta ve 12 hafta olarak kolajen takviyesi uygulanmış iki farklı çalışmada günde 2.5 ve 5 gram arasında kolajen desteğinin kadınlarda cildin nem kazanmasını arttırdığı, kırışıklıkların derinleşmesini önemli derecede azaltıığı gösterilmiştir. Kolejn takviyesi veya kolajen içeren içeceklerin benzer etki yaptığının da altını çizmekte fayda görüyorum.

 

EKLEMLERDE AĞRIYI AZALTIYOR

                Kolajen içeren içecek ya da takviyeler vücutta iltihabı azaltıp doğal kolajen sentezinin artmasını sağladığı araştırmalar göstermektedir. Özellikle osteoartirit gibi eklem hastalıkları olan kişilerde kolajen desteğinin eklem ağrılarının giderilmesinde etkili olduğu bildirilmiştir. Kolajen desteği alırken kolajenin vücutta etkisinin arttırmak için şeker içeren besinlerden uzak durmalı, uygun zamanda güvenli sürede güneşlenmeli, sigara kullanılmamalı ve taze sebze ve meyve tüketimi azaltılmamalıdır.

 

OSTEOPOROZDAN KORUMADA ETKİLİ

                Kemik sağlığı için tuz tüketimi azaltılmalı ve nutlaka doğru miktarda süt ve süt ürünlerinin düzenli tüketimi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra kolajen desteği kemik mineral yoğunluğunun artmasını destekleyebilmekte ve kemik yıkımına neden olan olumsuz maddelerin oluşumunu önleyebilmektedir. Yapılan bir araştırmada kolajen desteği alan kadınların kullanmayanlara göre % 7 kadar kemik yoğunluğunda bir artışa neden olabileceği bulunmuştur.

KAS KAYBINI ÖNLEYEBİLİR

                Yaşla birlikte oluşan kas kaybını düzenli egzersiz ve yeterli protein alımıyla en etkin sağlayabilmekteyiz. Buna ek olarak son bilimsel veriler kolajen kullanımının yaşa bağlı kas kütlesi olan kişilerde; kas büyümesini arttırabildiği ve kas gücünün daha da kuvvetlenebildiğini açıklamıştır. Kolajen kullanırken C vitamini, bakır minerali ve proteinden zengin besinlerin tüketimi de sağlanırsa kolajenin etkinliği daha da artmaktadır.

 

ATEROKSEKLEROZU GECİKTİREBİLİR

                Damar sertliği kalp krizi için en tehlikeli risk faktörüdür. Damar sertliğinden korunmanın en önemli yolu antioksidanlardan zengin besinlerden oluşan bir beslenmedir. Ancak yeni bilimsel veriler kolajen desteğinin kalp damar yapısını düzenleyerek kalbe giden damarların zayıflamasını ve hassaslaşmasını engelleyebileceği açıklanmıştır.

Create your account