Mucize Besin Var mıdır?

Mucize besinler aslında başlı başına sağlıklı yiyeceklerdir. İçerisinde insan sağlığını iyileştiren hatta direk hastalık giderici etkiyi sağlayan özel besin bileşenlerinden daha zengin yiyecekledir. Genel olarak sağlığa daha fazla yarar sağlayan bu besinler tek başlarına tam bir sağlık iksiri görevi üstleniyorlar. Bu nedenle sizlere hastalıkları önleyici etkileri olan aslında gerçekten mucize etki yaratan besinlerden bahsedeceğim sizlere. Özellikle sağlıklı yaşamda sık tüketmenizi istediğim bu besinler direk olarak bazı organ ve sistemlerin çalışmasında en üst yararı sağlayacak ve dolayısıyla sağlıklı beslenmenizi en üst düzeye çıkarabileceksiniz.

 

TANSİYONU DÜŞÜREN ÇİKOLATA MUCİZESİ: 

Çikolata üzerine yapılan güncel araştırmalar, kakaosu yoğun olan bitter çeşidinin kırmızı üzüm suyu, nar ve yeşil çaydan daha güçlü antioksidan etkili olduğunu gösteriyor. Kakaonun içerdiği antioksidanlar; polifenol ve flavonidlerin kalp ve damar sistemini aynen aspirinin koruduğu gibi koruyor, atardamarlara iyi geliyor ve kan basıncını düşürüyor. “Çikolata yerken sağlığımı da düşünmek istiyorum” diyenlerdenseniz; kaliteli çikolata seçimi de çok büyük önem taşıyor. Eğer zayıflama diyeti yapıyorsanız, günlük enerjinize zindelik katmak ve endorfin salgılayarak kendinizi daha iyi hissetmek için her gün düzenli olarak kaliteli bitter çikolatadan en fazla 30 gram kadar tüketmek hipertansiyon hastaları için mükemmel bir tansiyon düşürücü etkiye sahip. Çikolata seçerken ayrıca içine trans veya nebati yani endüstriyel katı yağlar eklenmemiş, saf kakao yağıyla üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

 

MUTLULUK HİSSİNİ ARTTIRAN MUZ MUCİZESİ: 

Endorfin hormonunu arttıran ve vazodilatasyon dediğimiz damar açıcı etkisi ile muz süper besinlerin başında gelir.  Muz nişastalıdır ve kan şekerini aşırı yükseltir fikri tamamen bir efsanedir. 1 büyük boy muz yaklaşık 150 gramdır ve EN FAZLA 80-90 kalori gibi oldukça düşük enerji sağlayan meyvedir. Muz potasyum, magnezyum ve folat kaynağıdır. Diyabetiklerde korkmadan yiyebileceği 1 orta boy muzun içinde bulunan 3 gram diyet lifi kan şekerinin yükselmesini değil tam tersine dengelenmesinde rol oynamaktadır. Düzenli muz yemek kolon kanserinden koruyabilir, kalbe giden damarları temizleyebilir, vücudun elektrolit düzeyini arttırarak canlı bir metabolizmanın sağlanmasında rol oynayabilir. Muz triptofan amino asidini en yüksek içeren taze meyvedir ve hafıza güçlenmesine birebirdir. Muzu yoğurt, süt ve yulaf ile beraber yemek metabolizmayı hızlandırıcı etki yaratır.

 

SİNDİRİMİ HIZLANDIRAN ŞALGAM SUYU MUCİZESİ:

 Şalgam suyu; su, ekşi maya, bulgur, şalgam turpu, kara havuç ve tuzun fermantasyonu ile elde edilen fonksiyonel bir içecektir. Şalgam suyunda mayalanma sırasında oluşan laktik asit bakterileri bağırsakların temizlenmesi, dışkının kıvamının yumuşaması ve sindirimi hızlandırmasında direk etkilidir. Laksik asit bakterileri bağırsaklardaki pH düzenleyerek birçok mineralin kolondan emilimini yani biyoyararlılığının arttırılmasında ve ritmik hareketin devamlılığı ile sindirimin boşalmasının hızlanmasına destek sağlamaktadır.  Özellikle sindirimi uzun süren kırmızı et çeşitlerinin yanında şalgam içmek bağırsakta kırmızı etin pişirilmesine bağlı toksinlerinde temizlenmesini sağlamaktadır. Yapım aşamasında eklenen siyah havuç şalgam suyunun beta karoten içeriğinin oldukça yüksek olmasını sağlar.  Beta karoten kalp damar hastalıklarından korur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve katarakt oluşumunu önler. Şalgam suyuna kırmızı rengi veren madde ise antosiyanindir. Antosiyanin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli görev alan antioksidanlardan biridir. Kışı yemeklerinizin yanına günde 1 su bardağı kadar şalgam suyu tüketerek hastalıklara yakalanmadan  geçirebilirsiniz.

 

ULTRAVİYOLE IŞINLARININ ZARARINI YOK EDEN DOMATES MUCİZESİ:

Bazı sebzeler doğal besin bileşenleri sayesinde yüz bölgesinde güneşin yarattığı dejenerasyonu önleyebilecek kadar etkili olabilmektedir. Özellikle domates oldukça yüksek miktarda içerdiği likopen antioksidanı sayesinde, tüketildikten sonra kolayca emilip kana geçerek yüz bölgesinde oluşan serbest radikallerle savaşarak cildin maruz kaldığı bir dizi kimyasal reaksiyonu da önleyecek kadar güçlü etkiye sahiptir. Eğer domatesin taze suyunu sıkıp içine taze limon suyu da eklerseniz hem domateste bulunan likopen hem de limonda bulunan limonenler güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı deride olan yaşlanmayı da ciddi bir oranda azaltma sağlar.

 

KAS ARTTIRAN HİNDİ ETİ MUCİZESİ:

Proteinden çok zengin olan hindi eti; niasin, B6 vitamini ve triptofan amino asidini de fazla içermesi yağ depolarının azaltırken kas kütlesinin de artmasına neden olan nadir yiyeceklerden biridir. Ayrıca saç, cilt ve beyin için gerekli olan çinko ve B 12 vitaminlerinin iyi kaynağı olan hindi eti derisiz olarak tercih edildiğinde yağsız, doymuş yağ ve kolesterol içermeyen süper besindir. Hindi eti kanser önleyici eser element olan selenyumu da bolca içerir. Tiroit metabolizması, bağışıklık sistemi, antioksidan çalışma kapasitesini arttıran selenyum için hindi eti yemek çok değerli. Triptofan özellikle uyku problem olanlar için birebir bir amino asit olsa da aslinda mutluluk hormonu serotoninin de öncü maddesi.  İçerdiği niasin sayesinde protein, yağ ve karbonhidratların enerjiye çevrilmesinde esansiyeldir. Hindi eti yediğinizde içerdiği besin bileşenlerinin enerji olarak kullanılmasını sağlayarak yağlanmayı önleyen kas kütlesini arttıran özel bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Haftada en az 3 kere tüketin.

 

DETOKS YAPAN MANTAR MUCİZESİ:

Mantar, bakır ve B vitaminlerinden riboflavin, niasin, pantotenik asit gibi önemli vitamin ve mineralleri içerirken, antioksidanlardan selenyum ve ergotiyonini içermektedir. Beyaz küçük mantarların D vitamini kaynağı olduğu genelde bilinmemektedir. 4-5 mantar içeren bir porsiyon, 15 IU D vitamini sağlamaktadır. Ayrıca mantarlar, her porsiyonda yaklaşık 300 miligram potasyum içermektedirler. En güzeli ise bir porsiyonda bütün bu besinleri sağlarken, sadece 20 kalori vermekte ve sıfır yağ içermektedirler. Mantarlar, meyve ve sebzeler içinde en iyi selenyum kaynaklarıdır. Selenyum, vücutta antioksidan oluşturarak hücreleri hasardan korumaya yardımcı olur. Hücre hasarları, kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların gelişmesine katkıda bulunabilirler. Ergotiyonin, mantarlarda bulunan başka bir antioksidandır; bir porsiyonda 3-4 miligram bulunmaktadır.  Salatalara çiğ doğrayın. Ya da haftanın üç günü yağsız kırmızı et ya da beyaz etin yanına soteleyerek tüketin.

 

ÜRİK ASİDİ TEMİZLEYEN KURU İNCİR MUCİZESİ:

 3 kuru incir sadece 93 kaloridir ve 0.5 gramdan daha az yağ içerirken, iyi bir potasyum, kalsiyum ve demir kaynağıdır. 3 adet kuru incir, 3.7 gram diyet lifi içermektedir. İncirdeki çözünmeyen diyet lifi türü aynı zamanda tokluk hissinin arttırılmasına ve dolayısıyla kilo kontrolünün sağlanmasına da yardımcıdır. İncir, lif deposudur ve gut hastalığını iyileştirici bir enzim olan fisin içerir. Fisin böbreklerde birikebilecek potansiyel ürik aside yapısına bağlayarak atımını sağlar. Ürik asit fazla biriktiğinde böbreklerde ürat taşı ve eklemlerde iltihaplı ağrılı gut hastalığına neden olur. Kuru incir ürik asit düşürücü ilaçlar kadar etkili ürik asit temizleyicidir. Ayrıca çok hafif laksatif özelliği olduğu da bilinmektedir. İncir, içeriğindeki pektin nedeniyle, bağırsaklarda toksik maddelerin atılması, kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesi gibi yararlar sağlamaktadır. Eğer kanda ürik asidiniz yüksek ya da potansiyel genetic olarak gut hastalığına yatkınsanız her gün 2 adet kuru incir yemek bu hastalığa deva olduğunu unutmamalısınız.

 

KALBE DOST ANTEP FISTIĞI MUCİZESİ:

Kan şekerini yükseltmeyen karbonhidrat, bolca bitkisel proteinler, kalbe yararlı tekli ve çoklu doymamış yağlar, diyet lifi, fosfor, potasyum, B1, B6, beta karoten, lutein, zeksantin, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, manganez, C, E, K ve A vitamin, riboflavin, niasin, pantoneik asit, ve folat içermektedir. Bütün bu besin öğelerini içeren başka bir kuru yemiş olmadığı için Antep fıstığımız sağlık için ideal. Bilinenin aksine Antep fıstığı besleyici değeri bomba gibi olsa da kalori değeri oldukça az olduğunun müjdesini vermek isterim. 30 gram yani 1 avuç kadar Antep fıstığı 160 kalori. Ayrıca Antep fıstığının 1 avuç kadarında 6 gram kadar kaliteli protein vardır. Antep fısıtığı diğer kuruyemişlere göre daha az yağlıdır. 1 avuç kadarında 13 gram yağ avrdır ve bu yağın çeşidi de zeytinyağında bulunan oleik asittir. Oleik asit bel bölgesi yağlanmayı azaltır. Düzenli olarak yenen Antep fıstığı LDL kolestrolünü düşürücü , HDL kolestrolünü yükseltici  etkisi vardır. Antep fıstığının kalbe en büyük yararı damarlara zarar veren kötü huylu kolesterolü düşürmekte, içerdiği antioksidan, fitoesterol ve sağlıklı yağ asitleri sayesinde kalbin dinç kalmasını sağlamaktadır. Ve Antep fıstığı koyu yeşil rengini veren lutein ve zeaksantin adlı karotenoidler güçlü antioksidanlardır ki; yaşla beraber oluşan görme fonksiyonundaki kaybında önlenmesinde etkilidir. Haftada 4 kere 1 avuç antep fıstığı içi zinde bir kalp ve keskin gözler için ideal miktar.

 

İYİ KOLESTEROLÜ ARTTIRAN KEFİR MUCİZESİ: 

Kefir güçlü bir probiyotiktir. İçildikten sonra kefir bakterilerinin çoğu canlı olarak bağırsaklarımıza ulaşır. Yapımı oldukça basittir. Süte kefir taneleri eklenmesi laktik asit bakterileri ve maya içeren fermente bir sağlık iksiri halini alır. Kefir taneleri küçük karnabahar veya patlamış mısır görüntüsünde, düzensiz şekilli, sarı-beyaz renkte elastik yapılı canlı kültürlerdir. Bu taneler hem bakteri hem de mayaları içinde bulunduran polisakkarit yapılı canlılardır. İşte kefire hayat veren ve vücudumuzda birçok hastalığı önleyen sırda bu kefir tanelerinde saklıdır. Kefirde suda çözünebilen bir glukogalaktan ve kefir tanelerinin üretmesi ile ortaya çıkan kefiranin adlı bir bileşenin kanser hücreleri oluşumunu önleyici ya da geciktirici etkisinin güçlü etkileri keşfedilmiştir. Kolesterol yüksekliği olan kişilerin düzenli kefir içtiklerinde damarlarda kolesterol oranında farklılıklar oluştuğu gözlenmiştir. Özellikle kalp hastalıkları için risk yaratan ve damar içi elastikiyeti bozarak sertleşmeye neden olan kötü huylu kolesterolü azaltıp damarın gençleşmesine yardımcı olan yararlı kolesterol miktarının arttığı belirlenmiştir. Kefir içinde bulunan bakteriler ve mayaların safra asidi parçalayıcı enzimler oluşturarak zararlı kolesterol emilimini azaltarak bu olumlu etkiyi sağladığı da bildirilmektedir.  Kefirin düzenli içilmesi ile 1 ay gibi kısa bir sürede kolesterol düzeyini azalttığı da yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir. Kefiri sade tüketmek en sağlıklısı. Haftada 4 kere 1 su bardağı içmek gerekiyor kanser savar etkisinden fayda sağlamak için.

 

PANKREASTAN İNSÜLİN RESEPTÖR SAYISINI ARTTIRAN ZERDEÇAL MUCİZESİ: 

İnsülin direnci normal şartlarda pankreastan insülinin salgılanması ama insulin hormonun gerekli işlevi yerine getirememesi olarak tanımlanmaktadır. Yani ortamda insulin var fakat yeterli insulin reseptörlerini göremediği için bazen kan şekerinin normal sınırlarda kontrol altında olmasını zorlaştırmakta bazen ise karbonhidratların yağ olarak depolanmasını hızlandırmayı sağlamaktadır.  Zencefilgillerden sarı çiçekli, büyük yapraklı, çok yıllık otsu bir bitki olan zerdeçal işte tamda bu fizyolojik sorunu ortadan kaldıracak etkin bir antioksidana sahiptir. Yapısındaki aktif bileşen ‘turmerik’ sayesinde insülin direnci ilaçlarından çok daha etkin bir şekilde glikozu dokulara alma yeteneğine sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar zerdeçalın ayrıca insülin reseptörlerinin sayı ve aktivitesini artırdığını göstermektedir. Her gün 1 silme çay kaşığı zerdeçal diyabet, prediyabetliler için doğal mucize diyebilirim.

Create your account