Şekerin Tatlı Tehlikesi

Sağlık söz konusu olduğunda şekerin acı tatlı bir ünü vardır. Şeker, meyve ve sebzeler, tahıllar ve süt ürünleri gibi karbonhidrat içeren tüm gıdalarda doğal olarak bulunur. Doğal şeker içeren tüm gıdaları tüketmek hiç sorun değildir. Çünkü doğal şeker içeren gıdalar ayrıca yüksek miktarda lif, mineral ve antioksidan, protein ve kalsiyum içermektedir. Vücudumuz bu yiyecekleri yavaş sindirdiği için içindeki şeker, hücrelerimize sabit bir enerji kaynağı sağlamaktadır. Yüksek miktarda meyve, sebze ve tam tahıl alımının da diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi kronik hastalık riskini azalttığı araştırmalarda gösterilmiştir. Yani doğal şekerin vücudumuza zararlı etkisi görülmemektedir.

Fakat bu durum ilave şeker yani doğal olmayan şeker için aynı değildir. Gıda üreticilerinin lezzeti artırmak veya raf ömrünü uzatmak için ürünlere eklediği şekeri fazla tükettiğimizde sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. 

KALP HASTALIKLARI RİSKİNİ ARTIRIYOR

2014 yılında JAMA Internal Medicine’de yayınlanan bir çalışmada, yüksek şekerli diyet ile beslenenlerde kalp hastalığından ölme riskinin daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. 15 yıllık çalışma boyunca, kalorilerinin %17 ila %21’ini ilave şekerden alan kişilerin, kalorilerinin %8’ini ilave şeker olarak tüketenlere kıyasla kardiyovasküler hastalıktan ölme riski %38 daha yüksek bulunmuştur. Temel olarak, ilave şeker alımı ne kadar yüksek olursa, kalp hastalığı riski de o kadar artıyor.  

Yüksek miktarda ilave şeker kalp üzerindeki zararlı etkisini karaciğer yükünü artırmakla gerçekleştiriyor. Karaciğerimiz şekeri alkolle aynı şekilde metabolize etmekte ve diyet karbonhidratlarını yağa dönüştürmektedir. Şeker tüketiminin artmasıyla yağ birikintisi giderek artarak diyabete katkıda bulunan yağlı karaciğer hastalığına neden olmaktadır. Yağlı karaciğer ise kalp hastalığı riskini artırmaktadır.

HİPERTANSİYONA NEDEN OLUYOR

Çok fazla ilave şeker tüketmek kan basıncını yükseltmekte ve durum vücudumuzda kronik inflamasyona neden olmaktadır.  Özellikle fruktoz şurubunun tüketimi yüksek olan bireylerde hipertansiyona yakalanma ihtimali artmaktadır. Fruktoz şurubu bu etkisini damar duvarlarında nitrik oksit üretimini azaltarak ve kan basıncını yükselterek göstermektedir.

KOLON KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Gut dergisinde yayınlanan Nurses Health Study II bilimsel çalışma sonuçlarına göre; 50 yaşından önce günde 2 adet şekerli içecek içen kadınların içmeyenlere göre 2 kat daha fazla kolon kanserine yakalandığı bulunmuştur. İçeceklerdeki yüksek früktoz şurubunun ve gazlı içeceklerde bulunan fosforik ve karbonik asidin kolon kanseri için risk faktörü olabileceği bildirilmektedir.

HER GÜN 1 BARDAK ŞEKERLİ İÇECEK TÜKETİMİ OBEZİTE, İNSÜLİN DİRENCİ, TİP 2 DİYABET VE KANSER HASTALIKLARINI ARTIRMAKTADIR.

EKLENEN ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Gıda etiketlerini okumak, ilave şeker alımınızı izlemenin en iyi yollarından biridir. İlave şeker içeren gıdalarda ilk olarak bu adları arayın ve bulundukları gıdaların miktarını veya sıklığını azaltmaya çalışın:

  • Esmer şeker
  • Mısır tatlandırıcı
  • Mısır şurubu
  • Meyve suyu konsantreleri
  • Yüksek fruktozlu mısır şurubu
  • Bal
  • Malt şekeri
  • Şeker kamışı
  • “oz” ile biten şurup şeker molekülleri (dekstroz, fruktoz, glikoz, laktoz, maltoz, sakaroz)

Create your account