Yaz Mevsiminin En Sağlıklı 5 Mevyesi

 Çeşit çeşit meyvelerin pazarlarda yer aldığı yaz mevsiminde meyve yemeye dur demek biraz zordur. Çünkü kısa sürede çıkıp kısa sürede hızla mevsimi geçen bu meyvelerin tadına doyum olmuyor gerçekten. Avuç avuç kiraz, doyana kadar yeşil erik, şeftali, kayısı ve yeni dünya derken fazla meyve yememize neden olduğu kesin. Evet yaz meyveleri çok yararlı ama onların da yerken bir tüketim miktarı var. Çünkü günde 20-50 gram kadar meyveden gelen früktozu aşmak karaciğerde yağlanmaya, hızlı kilo almaya neden olabilir. Bu nedenle en sağlıklı 5 yaz meyvesinin sağlığa yararları ve 1 porsiyon eş değer miktarlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

KİRAZ: Kirazın diüretik etkisi ve pürin metabolizmasını düzenlemesinden dolayı gut hastalığında yararı hiç göz ardı edilemez diyebilirim. Düzenli kiraz tüketimi kandaki ürik asidin düşürülmesinde yarar sağladığı birçok araştırmada gösterilmiştir. Bolca potasyum ve polifenol içeren kiraz kan basıncının dengelenmesinde de etkilidir. Melatoninin doğal kaynağı olan kiraz uyku düzensizliği yaşayanlar için yararlı olmakla birlikte glisemik indeksi de düşük olduğu için birçok meyveye nazaran kan şekerini de azi ve hızlı yükseltimiyor. 1 kase dolusu kiraz maksimum 100 kalori ve kiraz mevsiminde günde 2 kase dolusu kadar yemek sağlıklı.

 

KAYISI: A vitaminin en iyi kaynaklarından biri olan kayısı diyet lifi açısından da zengin. Bu sebeple hem göz sağlığı hem de kabızlık sorunu yaşayanlar için çok sağlıklı bir meyve. Her bir kayısı 15 kalori enerji veriyor o nedenle 1 porsiyon için 7 adet taze kayısı bu sağlık yararı açısından ideal meyve porsiyonuna eşit olduğu için fazla yememek önemli.

 

YEŞİL ERİK: Aslında hem C vitamini hem de lif açısından değerli olan ülkemize özgü yeşil erik tam bir bağışıklık sistemi güçlendirici etkiye sahip. Fakat yeşil erik sadece su içerir aynen salatalık gibi istediğin kadar yiyebilirsin diyebileceğimiz bir meyve değil maalesef. Yeşil erik doğal endorfin salınımını arttıran doğal bir enerji veren meyve ve 1 avuç kadar yeşil erik 100 kalori içermektedir. Niasin içerdiği için kan şekerini kontrolünde yardımcı özelliği de bulunur.

ŞEFTALİ: Şeftali de beta karoten ve C vitamini bulunuyor ama asıl önmeli olan bu meyvede göz sağlığı için önemli rol oynayan zeaksantin ve lutein antioksidanlarının yüksek miktarda olması. Göz sağlığında faydaları çok etkili olan şeftali potasyumdan da zengin. Hipertansiyon hastalarının tansiyonu düzenlemesi için şeftaliyi mevsiminde her gün 1 adet yemesini tavsiye ederim. Zayıflama diyetlerinde rahatlıkla tüketilebilecek meyvelerden biri çünkü 1 adedi yaklaşık 60 kalori. Günde 2 adet şeftali en ideal porsiyon.

 

YENİ DÜNYA: En besleyici değeri yüksek yaz meyvesi yeni dünyadır. Folik asit, A, B6 ve C vitaminleri, karotenler ve luteinden zengindir. Hamile ve emziren anneler için çok yararlı olan yeni dünya, pektinden de zengin olduğu için sindirimi rahatlatan nadir meyvelerden biridir. 1 avuç dolusu yeni dünya 80-90 kalori olduğu için 8-10 adedi 1 porsiyon meyve eş değeri olarak sağlıklı beslenmede yenilmelidir. 

Create your account