Çilek Kaç Kalori?

Çilek

(1 gr)
0
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 7.68 0.08
Protein (g) 0.67 0.01
Yağ (g) 0.3 0.00
Lif (g) 2 0.02
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 1 0.01
Potasyum (mg) 153 1.53
Kalsiyum (mg) 16 0.16
Vitamin A (iu) 12 0.12
Vitamin C (mg) 58.8 0.59
Demir 0.41 0.00

Çilek tatlı, aromatik, lif zengini ve vitamin, mineraller ve antioksidanlar ile dolu güzel bir meyvedir. Dünyanın en sevilen meyvelerinden birisi olmasının yanında pek çok şeye lezzet katar ve aynı zamanda besin değeri de oldukça yüksektir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzına çok iyi uyum sağlar.

Çilek Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Bir kase kadar çilek 152 gram tutar ve bu miktarın içerisinde 49 kalori, 1 gram protein, 12 gram karbonhidrat ve 0.5 gram yağ vardır. Çilek aynı zamanda iyi bir C vitamini, lif ve potasyum kaynağıdır.

  • Kalori: 49 kcal
  • Yağ: 0.5 gram
  • Sodyum: 1.5 mg
  • Karbonhidrat: 11.7 gram
  • Lif: 3 gram
  • Şeker: 7.4 gram
  • Protein: 1 gram
  • C vitamini: 89.4 mg
  • Potasyum: 233 mg
  • Magnezyum: 19.8 mg

Karbonhidrat

Çilekte kase başına 12 gram kadar karbonhidrat vardır. Bunun içerisinde 3 gram lif ve 7.4 gram şeker de vardır. Çileğin glisemik endeks değeri 25, glisemik yük değeri ise 3’tür.

Yağ

Çilek doğası gereği az yağlıdır ve bir kasesinde ancak yarım gram kadar yağ bulunur. Bu yağların büyük kısmı ise çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşurlar.

Protein

Çileğin bir kasesinde sadece 1 gram kadar protein vardır.

Vitamin ve Mineraller

Çilek C vitamini ile doludur ve bir kasesi günlük C vitamini ihtiyacını neredeyse tamamen karşılar. Ayrıca potasyum, folat, kalsiyum ve magnezyum bakımından da yüksek değerlere sahiptir.

Kalori

Çilek düşük kalorili bir gıdadır ve kalorilerinin büyük kısmı karbonhidratlardan gelir. Ayrıca lif bakımından da zengindir ve böylece karbonhidratların sindirimi yavaşlar ve kan şekeri daha dengeli kalır.

Çileğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çileğin parlak ve canlı rengi, içeriğindeki çeşitli antioksidanlardan kaynaklanır. Aşağıda onun sağlık için sağladığı bazı faydalar bulunuyor.

Yüksek Kan Şekerini Önler

Orman meyveleri en az şekerli meyveler arasında bulunurlar ve bu nedenle şeker hastalığının yönetimine çeşitli faydaları vardır. Çilek sadece kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olan lifler bakımından zengin değil, aynı zamanda yemeklerden sonra kan şekerinde ortaya çıkan artışı azaltma potasiyeline de sahip. Bağırsaklarda glukozun emilim ve taşınmasını azaltarak kan şekerinin yükselmesine engel olur.

Artrit Belirtilerini Hafifletir

Çileğin dizinde osteroartrit olan insanlarda inflamasyonu azaltabildiği görülüyor. Osteoartrit özellikle yangılı dönemlerinde ciddi ağrılara sebep olan inflamatuvar bir rahatsızlıktır. Çalışmalara göre 12 hafta boyunca her gün düzenli çilek tüketiminin bu rahatsızlığa sahip insanların yaşam kalitesinde iyileşme sağladığı belirtiliyor. Bunun sebebi içerisindeki biyoaktif bileşenler olabilir.

Çilek dahil olmak üzere orman meyvelerinin büyük kısmının anti-inflamatuvar özellikleri vardır ve bu nedenle beslenmeye katılarak eklem inflamasyonu gibi rahatsızlıkların tedavisinde önemli rol oynarlar.

Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Çoğu yetişkinin günlük 75-90 mg aralığında C vitaminine ihtiyacı vardır. Çileğin bir kasesinde zaten bu miktar bulunduğu için bu güçlü antioksidan bakımından en iyi kaynaklardan birisidir. C vitamini aynı zamanda cildin yapısal bileşenlerinden birisi olan kolajenin de öncülleri arasındadır.

Bedenimiz C vitamini üretme veya depolama konusunda başarılı olmadığından bu suda çözünen vitaminin gıdalardan günlük alınması gerekir. Yeterince C vitamini alımı yara ve sakatlıkların iyileşmesinde önemli rol oynar.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Çilekte lifler bulunur ve bunlar kolesterol ile trigliserit düzeylerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilirler. Çilekte bulunan flavonoidler ve potasyum yüksek tansiyonun düşürülmesine de yardımcı olabilirler. Buna ek olarak çileğin C vitamini ve folat bakımından zengin olması, onun kalp sağlığına olumlu etkide bulunmasını sağlar. Anti-inflamatuvar ve antioksidan faydaları nedeniyle kalp damar sağlığını korumak için lezzetli bir yöntemdir.

Kolon Kanseri Riskini Azaltabilir

Huzursuz bağırsak sendromunun kolon kanseri riskindeki artış ile bağlantısı vardır ve her iki rahatsızlık da az meyve ve sebze tüketimi, ayrıca bol hayvansal yağ alımı ile bağlantılıdır. Pek çok araştırmaya göre çilek tüketimi bu konuda yardımcı olabiliyor.

Çileğin yüksek anthosiyanin konsantrasyonundan dolayı oksidatif stres işaretçileri konusunda iyileşmeler sağlayabildiği belirtiliyor. Popülerliğini de dikkate alırsak çileğin yaygın tüketimi mantıklı bir öneri olacaktır.

Alerjiler

Çilek alerjisi mümkündür ve genelde üzüm ve kiraz gibi diğer meyvelere dair alerjiler ile birliktedir. Yaygın belirtiler arasında kabarmalar, nefes darlığı ve boğazda darlık gibi rahatsızlıklar vardır. Eğer çileğe alerjiniz olabileceğinden şüphe ediyorsanız test için bir alerji uzmanına görünün.

Create your account