İncir, doğal şekere sahip oldukça besleyici bir meyvedir. İnciri çeşitli tariflerde şeker yerine tatlandırıcı olarak kullanmak mümkün olduğu gibi taze ya da kuru olarak tüketmek veya incirin reçelini hazırlamak da mümkündür.

Kuru incir, taze incirin sağladığı tüm faydalara sahiptir. Bu nedenle kuru inciri ara öğün olarak tükettiğinizde ihtiyacınız olan lif ve antioksidanların yanı sıra çeşitli vitaminler ve mineraller de alabilirsiniz. Ancak kuru incir tazesine göre daha küçük olsa da kalori olarak aynı olduğundan kuru inciri tükettiğiniz miktara dikkat etmelisiniz.

Kuru incirin kalori ve besin değerlerini, faydalarını ve kuru inciri nasıl tüketebileceğinizi bu yazıda okuyabilirsiniz.

Kuru İncirin Besin Değeri ve Kalorisi

Kuru incir, kalori ve besin değerleri bakımından zengin bir yiyecektir. Bir adet kuru incirin kalori ve besin değerleri şu şekildedir:

Kalori: 50

Karbonhidrat: 12,77 g

Protein: 0,66 g

Yağ: 0,19 g

Lif: 1,96 g

Potasyum: 136 mg

Kalsiyum: 32,4 mg

A vitamini: 2 IU

C vitamini: 0,24 mg

Demir: 0,41 mg

Bir adet kuru incir yaklaşık olarak 50 kaloridir. 20 gramlık bir kuru incirin 12,77’si karbonhidrattır. Kuru incirin içerdiği karbonhidratın 1,96’ı gramı liften gelmektedir. Kuru incir, sağlık açısından faydalı bir meyve olmakla birlikte doğal şeker bakımından zengin olduğundan dolayı sağlık kuru inciri ölçülü bir şekilde tüketmek önemlidir.

Kuru İncirin Faydaları

Kuru incirin sağlık üzerinde pek çok faydası bulunmaktadır. Kuru incirin faydalarından bazıları şu şekildedir:

Hücrelerin zarar görmesini engelleyebilir

İncir, doğal şeker bakımından zengin bir yiyecek olsa da iyi bir antioksidan kaynağıdır. Hem taze hem de kuru incirde bulunan fitokimyasallar olan fenolik asit ve flavanoidler, hücrelerin serbest radikaller tarafından zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilir. Serbest radikaller, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi çevresel toksinlerdir. Aynı zamanda vücudumuz da serbest radikaller üretmektedir. Antioksidanların, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres hasarını azalttığı düşünülmektedir.

Sindirim sağlığı için faydalıdır

İncir, kabızlık için sıklıkla önerilen bir meyvedir. İncirin lif içermesi, dışkının oluşumuna ve kabızlığı önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca prebiyotik görevi görerek bağırsaklarda faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlamaktadır. Özellikle kuru incirle ilgili yapılan araştırmalar, her gün 3-4 adet kuru incir tüketmenin karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık gibi sorunları azaltabileceğini göstermektedir.

Kronik hastalıkları engelleyebilir

Antioksidanların kalp-damar hastalıkları, diyabet, Alzheimer hastalığı ve yaşa bağlı ortaya çıkan göz hastalıkları gibi kronik hastalıkları engelleyebileceği düşünülmektedir. İncir gibi antioksidanlar bakımından zengin meyve ve sebzeleri takviye olarak almak yerine taze ya da kuru şekilde yiyerek gerekli antioksidanları alabilirsiniz.

Kalp-damar sağlığını destekleyebilir

İncir, kan basıncında ve kandaki yağ seviyelerinde iyileşme sağlayarak kalp-damar hastalıkları yaşama riskinizin azalmasını sağlayabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar, incirin kan basıncını düşürücü etki gösterebileceğini ve total kolesterolü olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte incir ve kalp sağlığı üzerindeki etkilerini tam olarak anlamak için insanlar üzerinde araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir

İncirin kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte kuru ve taze incir, şeker bakımından zengin olduğundan dolayı kısa vadede kan şekerinde artışa neden olabilmektedir. Bu nedenle kan şekerinizle ilgili sorun yaşıyorsanız, incir tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Kuru İncirin Zararları

Kuru ve taze incir genel olarak sağlıklı yiyecekler olsalar da her yiyecekte geçerli olduğu gibi tüketilen miktara dikkat etmek önemlidir. Örneğin, kabızlık için fazla miktarda incir tüketirseniz, ishal gibi sindirim sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

İncir, K vitamini bakımından zengin olduğundan dolayı kan sulandırıcı kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken bir meyvedir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, tükettiğiniz incir miktarı konusunda dikkatli olmalısınız. Aksi halde K vitamininin ilaçlarla etkileşime girmesi nedeniyle istenmeyen etkilerle karşılaşabilirsiniz.

Bazı insanlar ise incir alerjileri olduğundan incir yediklerinde istenmeyen etkilerle karşılaşabilir. İncir polenine alerjiniz varsa incir alerjiniz de olabilir. İncir ağacı aynı zamanda doğal lateks içerdiğinden bazı insanlarda incir ağacı alerjisi de görülebilir.

Kuru İncir Nasıl Tüketilir?

Kuru inciri tıpkı diğer kuru meyveler gibi tüketebilirsiniz. Tazesine göre daha yoğun bir tada sahip olan kuru inciri tek başına tüketebileceğiniz gibi kek ve kurabiye gibi hamur işlerinde de kullanabilirsiniz.

Kuru incirle sağlıklı bir ara öğün hazırlamak isterseniz, kuru incirin tatlılığını dengelemek ve ara öğününüzün besin değerini arttırmak için fındık, Antep fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler tercih edebilirsiniz.

Kuru incirle hafif tatlılar da hazırlayabilirsiniz. Kuru inciri çikolata ya da kuru üzümlü tariflerde bu malzemelerin yerine kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kuru incirden harika reçeller hazırlayabilirsiniz.

Kuru incir, taze incire göre daha küçük olduğu için kuru inciri daha fazla tüketme eğiliminde olabilirsiniz. Ancak kuru incir şeker ve kalori bakımından zengin bir yiyecek olduğundan dolayı kuru inciri tüketirken günde 2-3 adeti geçmemeye dikkat etmelisiniz.