Patates kızartması hem restoranlarda hem de evlerde en sevilen yemeklerden bir tanesi ve canımız atıştırmalık çektiğinde de başvurduğumuz seçeneklerden bir tanesi. Taze patates, yağ ve baharatlarla kolayca hazırlanabilen patates kızartması, aynı zamanda dondurulmuş patateslerle de kolayca hazırlanabiliyor.

Patates temel olarak az yağlı ve düşük kalorili bir gıda olsa da, patatesten hazırlanan kızartma ise genelde bol yağlı, yüksek kalorili ve tuzlu oluyor. Bu nedenle onu beslenmenize ekleyeceğiniz zaman ölçülü olmanız veya yağ ile tuz miktarını azaltacak şekilde pişirmeniz gerekiyor.

Patates Kızartması Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Aşağıdaki bilgiler 100 gram kadar patates kızartması için geçerlidirler:

  • Kalori: 196 kcal
  • Yağ: 13.1 gram
  • Sodyum: 141 mg
  • Karbonhidrat: 18.5 mg
  • Lif: 1.6 gram
  • Şeker: 1.3 gram
  • Protein: 1.9 gram
  • C vitamini: 9.7 mg

Karbonhidrat

Bir porsiyon yani 100 gram kadar patates kızartmasında 196 kalori ve 18.5 gram karbonhidrat vardır. Ancak kalori miktarı onun hazırlanma şekline göre çok değişkendir. Örneğin restoranlarda hazırlanan kızartmaların kalori ve karbonhidrat değeri genelde daha yüksektir. Evde hazırlandığında ise aynı zamanda 1.6 gram lif ve 1.25 gram doğal yoldan oluşan şeker vardır. İçindeki karbonhidratların geri kalanı nişastadan oluşur.

Patates kızartmasının glisemik endeks değeri 54 ile 75 arasındadır ve bu nedenle yüksek glisemik değere sahip gıdalar arasında olduğu söylenebilir.

Yağ

Patates kızartmasının 100 gramında genelde 13 gram yağ vardır. Bunun içerisinde 1.8 gram doymuş yağ, 5.4 gram çoklu doymamış yağ ve 5.4 gram da tekli doymamış yağ bulunur.

Hazır satılanlarda toplam yağ ve doymuş yağ miktarı daha fazla olabilir.

Protein

100 gram patates kızartması 1.9 gram kadar protein sağlar.

Vitamin ve Mineraller

Patates kızartması belli vitamin ve mineraller bakımından iyi bri kaynak olabilir. Porsiyonunda 9.7 mg C vitamini, 0.265 mg B6 vitamini ve 16.3 mcg K vitamini vardır. Ama bunların ne kadar olacağı hazırlanma yöntemine göre değişiklik gösterir. Patatesin kabuk kısmındaki potasyum, lif ve B vitaminleri değerlerinin iç kısmından daha fazla olduğu biliniyor ve bu nedenle vitamin ve mineral alımınızı arttırmak için patatesi kabuğuyla birlikte tüketebilirsiniz.

Patates Kızartmasının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Patates kızartmasını tükettiğinizde elde edilen faydalar temel olarak patatesin içindeki besinlerden kaynaklanacaktır. Fakat kullanılan yağ ve baharatların çok ciddi faydaları yok ve hatta dezavantajları bile bulunabilir.

Bağışıklık Sistemi Sağlığını Destekleyebilir

Patatesteki C vitamini beden için faydalıdır. C vitamini suda çözünen ve bedenin bağışıklık sistemi için ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Aynı zamanda bağ dokuların oluşumunda ve yaraların iyileşmesinde de rol oynar. C vitamini bedende depolanamadığı için gıdalarla birlikte alınmalıdır. Patates bu gıdayı sağlasa da pek çok meyve ve sebze daha bol miktarda sağlar.

Erken Dönem Beyin Gelişimini İyileştirebilir

Patateste bulunan B6 vitamini hamilelikte ve bebeklik döneminde bebeklerin doğru beyin gelişimi için önemlidir. B6 vitamini alımının hamile ve emzirenler için daha yüksek olması önerilir.

Patates ve nişastalı sebzeler B6 vitamini sağlarlar ancak patates kızartması tükettiğinizde yağ ve tuz alımınız da daha yüksek olacaktır. Bu nedenle beyaz et, sakatat ve balık gibi ürünlerden de B6 alabilirsiniz.

Oksidatif Stresi Azaltabilir

Patateste karotenoidler, anthosiyaninler ve klorojenik ve kafeik asitler gibi antioksidanlar vardır. Antioksidanlar oksidatif stres adlı hastalıklara yol açabilen faktörlerden dolayı oluşan hücre hasarının tamirine yardımcı olabilirler.

Araştırmacılar aynı zamanda pek çok başka meyve ve sebzede de bol miktarda antioksidan bulunduğunun altını çiziyorlar fakat patatesin yaygın tüketilen bir gıda olması nedeniyle bu konuda tüketenlere fayda sağlayacaktır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Bazı araştırmacılar patateste bulunan lif ve dirençli nişastanın sağlığa faydaları olabileceğini belirtiyorlar. Çünkü sağlıklı karbonhidratlar kilo alımına karşı koruma sağlayabiliyorlar. Yapılan bir çalışmada patates kızartmasının dirençli nişasta oranının haşlanmış patatesten daha yüksek olduğu görülmüş. Dirençli nişasta ince bağırsaklardan sindirilmeden geçer ve doygunluk sağlayabilir.

Patates Kızartmasının Sağlığa Zararları Nelerdir?

Çiğ patates alerjisi nadirdir ancak anakflaksiye kadar gidebilen vakalar da görülmüştür. Ayrıca patates kızartmasının hazırlanmasında kullanılan yağlar da alerji kaynağı olabilirler. Araştırmalar rafine yağların protein içermediklerinden dolayı alerjiye sebep olmadıklarını gösteriyorlar.

Fakat rafine edilmemiş yağların alerjiye sebep olabilecekleri belirtiliyor.

Patates kızartması ölçülü tüketildiğinde çoğu insanda herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Ancak herhangi bir fazla tuzlu gıdayı aşırı tüketecek olursanız tuz alımından dolayı şişkinlik yaşamanız mümkündür.