Protein Tozu Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Protein Tozu

(1 gr)
4
kcal
Miktar

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 8 0.08
Protein (g) 76 0.76
Yağ (g) 5.2 0.05
Lif (g) 0 0.00
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 800 8.00
Potasyum (mg) 0 0.00
Kalsiyum (mg) 534 5.34
Vitamin A (iu) 0 0.00
Vitamin C (mg) 0 0.00
Demir 0 0.00

Beslenmenizdeki protein miktarını protein tozu veya diğer adıyla whey protein ile arttırmak istediğinizde, hayvansal ve bitkisel seçenekleri gibi bazı seçenekleriniz bulunuyor. Fakat en popüler seçeneklerden bir tanesi hayvansal ürünlerden üretilen protein tozları durumunda.

Bu tozun sağlık için bazı kendine has avantajları bulunuyor. Süzülmüş sütten elde edilen sıvıyla oluşturulan protein tozu, yüksek kaliteli bir proteindir ve temel olarak tüm dokuz temel amino asidi barındırır. Bir süt ürünü olduğu için az miktarda kalsiyum da barındırır. Laktoz intoleransı olanlar için protein tozunun laktoz değerinin de çok düşük olduğunu belirtmek gerekiyor.

Protein Tozu Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Protein tozunun besin değeri markasına göre değişkenlik gösterebilir ama genel olarak bir kaşık kadar tutan 19.5 gram whey protein tozunun besin ve kalori değerleri şu şekilde:

  • Kalori: 75 kcal
  • Yağ: 1 gram
  • Sodyum: 75 mg
  • Karbonhidrat: 3.5 gram
  • Lif: 0 gram
  • Şeker: 1 gram
  • Protein: 13 gram

Karbonhidrat

Protein tozunun tamamen proteinden oluşması gerektiğini düşünebilirsiniz ancak aslında içerisinde biraz karbonhidrat da vardır. Her üretici kendine has bir tarife sahiptir ve bu nedenle bazılarında fazladan tatlandırıcılar ve karbonhidrat içeriği sağlayan dolgular da bulunabilir.

Yağ

Peynir üretiminde süt katı parçaları ve sıvı parçaları olmak üzere ikiye ayrılır. Whey protein tozu bu sıvıdan üretilir ve aslında katı yağlar geride bırakıldığı için genelde çok az yağ vardır. Bir kaşığında ancak 1 gram kadar yağ vardır.

Protein

Protein elbette protein tozunun temel malzemesidir. Bir yemek kaşığı kadar miktarında 13 gram kadar yüksek kaliteli hayvansal protein vardır.

Vitamin ve Mineraller

İçine ekstra vitamin ve mineral takviyesi yapılmadığı sürece protein tozunda diğer mikro besinler pek bulunmazlar. Ancak dikkat çekici miktarda kalsiyum bulunabilir. Bir kaşığında 50 mg kadar kalsiyum vardır ve bu da günlük önerilen alımın %5’ine denk gelir.

Protein Tozunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kas Gelişimini Destekler

Spordan sonra her türlü protein kas yapımına yardımcı olur ancak bazı çalışmalara göre whey protein kas gelişimini diğer ürünlerden daha fazla destekleyebiliyor. Bu ürünler arasında kazein veya soyadan elde edilen proteinler bulunuyorlar. Whey protein tozunda kas sentezinde kullanılan BCAA tipi amino asitler bulunur.

Tüm Temel Amino Asitlere Sahiptir

Tüm proteinleri oluşturan 20 amino asitten dokuz tanesi temel kabul edilir. Çünkü beden bunları kendisi üretemez ve gıdalardan alınması gerekir. Protein tozu bir süt ürünü olduğu için protein konusunda zengindir ve tüm dokuz temel amino asidi barındırır. Bunları düzenli olarak almak doku üretimi ve tamirine, hormon yapımına ve nörotransmiterlerin korunumuna yardımcı olur.

Doygunluk Verir ve Kilo Vermeyi Sağlayabilir

Yüksek proteinli ve az karbonhidratlı bir beslenme genelde kilo verme için idealdir ancak protein tozu almak kilo verme konusunda daha da fayda sağlayabilir. Yapılan bir meta analize göre direnç egzersizleri ve kilo vermeye uygun bir beslenmede, protein tozunun beden ağırlığı ve yağlanması üzerinde olumlu etkileri görülmüş. Bu çalışmanın sonuçları umut verici olsa da çalışmaların kapsamı çok geniş değil ve bu kilo verme sürecinin uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığı bilinmiyor.

Spordan Sonra Dinlenmeye Yardımcı Olur

Spordan sonra dinlenme sürecinde tükettiğiniz proteinlerin türü önemli olabilir. 2017’de yapılan küçük bir çalışmaya göre direnç egzersizlerinden sonra karbonhidrat yerine protein tozu tüketenlerin kas ve enerji iyileşmesi sürecinde biraz daha iyi oldukları görülmüş.

Tansiyonu Düşürebilir

Protein tozunun tansiyon üzerindeki etkileri henüz tam olarak bilinmiyor ancak bir çalışmada obezite sahibi olanlarda whey protein takviyesinin yarattığı sonuçlar incelenmiş. 12 hafta sonra whey protein tüketenlerin tansiyonlarında düşme ve damar fonksiyonlarında iyileşme görülmüş.

Protein Tozunun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Süt ürünleri en alerjen gıdalar arasında yer alıyorlar. Süt alerjisi olanların bazılarında sadece kazein alerjisi varken, bazıları ise başka kısımlarına karşı alerji geliştirebiliyorlar. Bu nedenle whey adı verilen peynir altı suyu tozuna karşı alerjiniz varsa, protein tozundan kaçınmanız gerekiyor. Süt ürünleri alerjinizin neden kaynaklandığını bilmiyorsanız doktorunuzdan kesin bilgi alana kadar protein tozu tüketmeyin.

Protein tozu tüketimi ile laktoz intoleransı arasındaki ilişki biraz daha farklı. Protein tozunda laktoz çok az olduğundan laktoz intoleransı olan bazı insanlar sorunsuzca tüketebiliyorlar.

Protein tozu günlük protein ihtiyacınızı karşılama konusunda uygun bir ürün gibi görünse de, bazı dezavantajları da mevcut. Bunlardan birincisi, çok fazla protein alımının tehlikeli olmasıdır. Proteinin son dönemlerdeki popülerliğine karşın çok fazla tüketimi böbrek hasarına yol açabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmamak gerekir.

Ayrıca protein tozunun bir takviye olduğunu ve hepsinin tam olarak aynı kalitede, saflıkta ve güvenilirlikte olmadığını dikkate alın. Bu nedenle içinde ne olduğu iyi incelenmeli. Bazı ürünlerde sorgulanabilir içerikler ve katkılar bulunabilir ve bu nedenle istediğinizden daha fazla kalori ve şeker almanız mümkün olabilir.

Create your account