Üzüm Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Üzüm

(1 gr)
1
kcal
Miktar
Birim

Besin Değerleri

100 gr 1 gr
Karbonhidrat (g) 18.1 0.18
Protein (g) 0.72 0.01
Yağ (g) 0.16 0.00
Lif (g) 0.9 0.01
Kolesterol (mg) 0 0.00
Sodyum (mg) 2 0.02
Potasyum (mg) 191 1.91
Kalsiyum (mg) 10 0.10
Vitamin A (iu) 66 0.66
Vitamin C (mg) 3.2 0.03
Demir 0.36 0.00

Üzümlerin güzelliği sadece gözlere hitap etmez, aynı zamanda damak tadına da hitap eder. Doğrudan tüketilmesinin yanında pek çok içeceğin yapımında da kullanılan üzümün farklı türlerinin farklı şekilleri, renkleri, boyutları ve aromaları vardır. Üzümün tadı tatlıdan ekşiye kadar değişiklik gösterebilir.

Pek çok üzüm türü hastalıklarla savaşan antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar onun kalp dostu olmasının da sebepleri arasında yer alıyorlar. Taze üzüm tüketimi hem tatlı ihtiyacınızı gidermenize yardımcı olabilir hem de C ve K vitaminleri ile diğer faydalı fitobesinler bakımından zengindir.

Üzüm Kaç Kalori, Besin Değeri Nedir?

Bir kase kadar üzüm 92 gram tutar ve bu miktarda 62 kalori, 0.6 gram protein, 16 gram karbonhidrat ve 0.3 gram yağ vardır. Üzüm mükemmel bir C ve K vitamini kaynağıdır. Aşağıda bu miktar için besin ve kalori değerleri yer alıyor.

  • Kalori: 62 kcal
  • Yağ: 0.3 gram
  • Sodyum: 2 mg
  • Karbonhidrat: 16 gram
  • Lif: 1 gram
  • Şeker: 15 gram
  • Protein: 0.6 gram
  • C vitamini: 3.68 mg
  • K vitamini: 13.4 mcg
  • A vitamini: 4.6 mcg

Karbonhidrat

Üzümde bulunan kalorilerin büyük kısmı karbonhidratlardan gelir ve bunların büyük kısmı da şekerlerdir. Her bir üzümde aşağı yukarı bir gram kadar karbonhidrat vardır. Üzümün glisemik endeks değerinin 59 olduğu belirtiliyor ancak bir porsiyon için glisemik yükü ise 11.

Yağ

Üzüm neredeyse yağsız bir gıdadır ve bu nedenle servis başına 1 gramdan az yağ barındırır.

Protein

Bir porsiyon üzümde 1 gram kadar protein vardır. Peynir ve kuruyemişler ile iyi giden bir meyvedir ve bu nedenle daha fazla protein almanıza yardımcı olabilir ve dengeli bir atıştırmalık elde etmenizi sağlar.

Vitamin ve Mineraller

Üzüm mükemmel bir K vitamini ve manganez kaynağıdır. Aynı zamanda sağlıklı dozda C vitamini almanızı sağlar ve böylece bağışıklığı yüksek tutmanıza yardımcı olduğu gibi doku tamirine de destek olur.

Kalori

Üzümün kasesinde ortalama 62 kalori vardır. Çekirdeksiz kırmızı üzümlerin 100 gramında 86 kalori vardır ve kalori değeri birazcık daha fazladır. Çekirdeksiz yeşil üzümlerde ise 100 gramda 80 kalori vardır.

Üzümün Sağlığa Faydaları

Üzüm tatlı, az yağlı ve düşük kalorili bir meyvedir. Eğer işlenmiş gıda ve şeker ilavesi alımınızı azaltmak istiyorsanız, üzüm kurabiye ve şekerleme gibi atıştırmalıklara iyi bir alternatif olabilir. Üzümün sağlığa faydalarının büyük kısmı içeriğindeki vitaminden kaynaklanır.

Kan Pıhtılaşması Konusunda Yardımcı Olabilir

K vitamini güçlü kemikler ve kan pıhtılaşması için önemlidir. Ancak kan sulandırıcı alıyorsanız K vitamini alımınız düzenli olmalıdır ve bu nedenle doktorunuza danışmayı unutmayın.

Antioksidanlar Sağlar

Üzümde görece bol miktarda fitobesin vardır ve özellikle de flavonoidler ve kırmızı üzümün kabuğunda bulunan resveratrol bakımından zengindir. Resveratrol yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, kan pıhtıları ve kalp hastalıkları gibi problemlerin riskinde azalmaya yardımcı olabilir.

Üzümde aynı zamanda bir flavonoid olan quercetin de bulunur ve bu madde hücreleri hasardan korumaya yardımcı olabilir. Quercetin’in anti-inflamatuvar, antiviral ve antioksidan bir madde olduğuna dair kanıtlar mevcut.

Bilişsel İşlevleri İyileştirebilir

Bazı araştırmalara göre resveratrol tüketimi yaşlı bireylerde hafızayı iyileştirmeye ve bilişsel fonksiyonları düzenlemeye yardımcı olabiliyor. Bu madde özellikle kırmızı üzümde bol miktarda bulunuyor.

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Olabilir

Bazı araştırmalara göre resveratrol tip-2 diyabete sahip olan bireyler için yardımcı olabilir. Aynı zamanda glisemik kontrolü iyileştirebilir, insülin direncini azaltabilir ve bu da diyabeti olan insanlar için faydalıdır.

FODMAP’lar Bakımından Zayıftır

Huzursuz bağırsak sendromuna ve Crohn hastalığına sahip olan bireyler FODMAP adı verilen gıdaları tükettiklerinde sindirim problemleri yaşayabiliyorlar. Üzüm düşük FODMAP değerine sahip olduğundan bu konuda bir sorun yaratmaz.

Alerjiler ve Yan Etkiler

Sağlık uzmanları üzümde beş temel alerjen olduğunu belirtiyorlar. Üzüm alerjisinin belirtileri arasında kızarmalar, tahrişler, döküntüler, şişkinlikler ve ağır reaksiyonlar bulunabilir. Buna ek olarak başka meyvelere alerjiniz varsa, üzüme de alerjiniz olabilir.

Üzüm yemek K vitamini içeriğinden dolayı kan pıhtılaşmasını yavaşlatır. Bu nedenle kan sulandırıcı alıyorsanız ve K vitamini alımınızı kontrol altında tutmanız gerekiyorsa doktorunuza danışın.

Üzüm aynı zamanda 4 yaşından küçük çocuklar için boğulma tehlikesi barındırır. Bu nedenle küçük çocuklara vermeden önce bölmeniz daha uygun olur.

Create your account